Papa'nın ziyareti kırgınlığı gidermez

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Papa 16. Benedikt’in Türkiye’ye yapacağı ziyaretin, kırgınlıkları gidereceğini beklemenin ’isabetli’ olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha sonra soruları yanıtlayan Prof. Dr. Bardakoğlu, Papa 16. Benedik’in ziyaretinin kendilerini, "Bir dini lider olması" ve başkanlıklarını da ziyaret edecek oluşu dolayısıyla ilgilendirdiğini söyledi.

OLUMLU ADIM OLABİLİR

Prof. Dr. Bardakoğlu, "Bütün beklentileri tek bir olay üzerinde yoğunlaştırmak, ziyaretin bütün olumsuzluk ve kırgınlıkları ortadan kaldıracağını beklemek isabetli değil. Ancak bu tür ziyaret ve görüşmeler, diyaloğun açık tutulması ve buna uygun davranış ve tavırlarla desteklendiği takdirde olumlu adımlar olarak görülebilir" dedi. Papa’nın ziyaretine yönelik protestolarla ilgili bir soru üzerine Bardakoğlu, şunları söyledi: "Türkiye’yi bugüne kadar birçok siyasi, dini lider ziyaret etmiş, ağırlanmıştır. Bir başkasıyla diyalog kapısını açmamız demek, onun bütün yapıp ettiklerini onayladığımız anlamına gelmez. Ancak her medeni insan gibi, herkesle oturup konuşmasını bilmeliyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious