Papa'nın ziyareti yaraları sarmayacak

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Papa 16. Benedict'in Türkiye ziyaretinin Müslümanlarla ilişkileri geliştirebileceğini ancak yaraları sarmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bardakoğlu, "Endişeli değilim. Bu ziyaret bütün problemleri çözmez ancak diyalog yönünde atılmış iyi bir adım. Barış bir saniyede yıkılır ancak tekrar inşa etmek uzun süre alır." şeklinde konuştu.

Papa 16. Benedict'in Almanya ziyareti sırasında İslam hakkındaki sözleri Türkiye ziyaretini daha da önemli hale getirdi. Papa 16. Benedict dini yaymak için şiddetin kullanılmaması gerektiğine değinirken, 14'üncü yüzyılda Bizans İmparatoru İkinci Manuel'in, "Muhammed, vadettiği inancı kılıçla yayma emrinden başka hangi yeniliği getirmiştir, gösterin bana?" sözlerinden alıntı yapmıştı. Bardakoğlu bu açıklamaları "kabul edilemez" olarak nitelemişti. Papa'nın bu açıklamaları Müslüman dünyadan tepki çekmesi ardından Papa üzüntü duyduğunu açıklamıştı.

Bardakoğlu, İtalyan gazetesine Papa'nın bu açıklamaları ile ilgili olarak, "İslam hakkında kabul edilemez birşeyler söyleyenlerin normal bir kişi ya da dini bir lider olması fark etmez. Önemli olan bunları düzeltmek. Ancak bunlar geçmişte kaldı. Önümüze bakıyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious