Papa'nın ziyaretinden AB mesajı çıkar mı?

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretinin yankıları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Papalık Hristiyanlarası Birliği Özendirme Kurulu Başkanı Kardinal Walter Kasper, geziye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Papa'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğine taraftar olduğu biçiminde bir çıkarsamada bulunmanın gerçekçilikle bağdaştırılamayacağını söyledi.

Kardinal Kasper, İtalyan devlet televizyonu Rai-1'de bu akşam yayımlanan demecinde, Vatikan'ın bir devlet olarak Türkiye'nin AB üyeliği konusunda lehte veya aleyhte bir tavır takınamayacağını hatırlatarak, "Vatikan'ın bu konudaki tavrı hep aynıdır. Bizim siyasi meselelerde bir tavrımız olamaz. Ama Papa, Avrupa'ya yakınlaşmayı amaçlayan yürüyüşün devam etmesine sevinir" dedi.

Kardinal Kasper, Papa'nın Türkiye'deyken yaptığı jestlerle, 12 Eylül'deki
Regensburg konuşması neticesinde İslam dünyası ile Vatikan ilişkilerinde yaşanan gerilimli dönemin de artık geride bırakılmış olmasını sağladığını savundu. Kasper, "Regensburg sonrası dönem artık kapanmıştır. Türkiye ziyareti,iyi niyetli tüm insanların Papa'nın diyalog istediğini idrak etmelerini sağlamıştır. Ziyaret, Müslümanların çoğunluğunun iyi niyetliler ve ılımlılardan oluştuğunun anlaşılmasını da sağladı. Dolayısıyla Müslümanlar bir tehlike değildirler. Onlarla işbirliği yapmamız mümkündür" diye konuştu.

Kardinal Kasper, Hristiyanlık'taki bazı değerlerin Müslümanlarda da
bulunduğunu, ama aradaki farklılıkların da asla göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkati çekti. Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyareti sırasında yaptığı jestlerde de bu kurala riayet etmiş olduğunu belirten Kasper, "Oruç ve dua, Müslümanların yoğun biçimde yaşadığı değerler arasındadır. Hristiyanlar da onları bu nedenle taktir etmektedirler. Papa Türkleri sevmektedir, Müslümanları sevmektedir" dedi.

Kasper, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: "Diyalog, saygı ve güveni
gerektirir ama, aradaki farklılıklar da unutulmamalıdır. Papa, bu farklılıkları unutmamış olmakla birlikte, Türk halkına ve Müslümanlık inancına yönelik taktir ve sevgisini göstermek istemiştir".

Kardinal Kasper, Türkiye'nin ezici çoğunluğunun Papa'nın ziyaretinden
memnuniyet duyduğuna da değinerek, "Türkiye'deyken hiç korkmadık. Polis tarafından gayet iyi korunuyorduk. Ancak kendimizi Tanrı'ya emanet hissediyorduk. Ziyarete karşı olanlar, Türkler arasında küçük bir azınlıktan ibaretti. Çoğunluk, ziyaretten memnundu" diye konuştu.

Kardinal Kasper, Türkiye seyahati sırasında en heyecanlı, en görkemli anın ise İstanbul'da Papa ile Patrik Bartholomeos'un biraraya gelmeleriyle yaşandığını söyledi. Kasper, "Gezinin en görkemli anı, Ekümenik Patrik Bartholomeos'la buluşma esnasındaydı. Bartholomeos, Papa'yı tahta oturmasının hemen ardından davet etmiş bulunmaktaydı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious