Papa'dan barış mesajı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict, Anıtkabir Özel Defteri’ne Atatürk’ün sözleri olan ’’Yurtta Barış Dünya’da Barış’’ yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Papa 16. Benedick, Ankara’daki ilk resmi ziyaretine Anıtkabir ziyareti ile başladı. Papa 16. Benedict, Anıtkabir ziyareti öncesinde Anıtkabir ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan Güvenlik görevlileri, Papa’nın Anıtkabir ziyareti öncesinde Anıtkabir’de çok yönlü denetimlerini yaptılar.

Papa’nın Esenboğa Havalimanı’ndan Anıtkabir’e hareketi esnasında Papa’nın araç konvoyunu havadan güvenlik desteği veren bir helikopter devamlı uçuş yaptı. Papa’yı beraberindeki Vatikan korumalarının yanında Türkiye’den de Emniyet ve MİT görevlilerinin yakın korumaya aldıkları gözlemlendi. Papa, ziyaretinin ilk durağı Anıtkabir’de basın mensuplarının yoğun ilgisi ile karşılandı. Papa’yı Anıtkabir’de yaklaşık 480 yerli ve yabancı basın mensubu takip etti. Papa Anıtkabir’e gelir gelmez protokol yetkilileri, uygulanan program hakkında Papa’ya kısa bir bilgi verdiler. Ardından Papa, askerlerin öncülüğünde Atatürk’ün mozolesine çelek koyduktan sonra 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Papa, Mozoleye çelenk bıraktıktan sonra Anıt özel defterine, yazı yazmak üzere, bu bölüme geçti. Papa’nın Anıtkabir programında Devlet Bakanı Beşir Atalay ve Ankara Valisi Kemal Önal eşlik ettiler.

Papa 16. Benedict, Anıtkabir’den ayrılışı sırasında kendisini görüntüleyen kameralara el salladı.

Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Anıtkabir kapısından çıkışı sırasında Papa, makam aracından dışarda bekleyen gazeteciler el sallayarak selamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious