Papa'ya Cevşen hediye edecek

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict'in ziyaretinin İstanbul ayağına ev sahipliği yapacak olan Vatikan Büyükelçiliği İstanbul Temsilcisi Monseigneur Georges Marovitch, misafirine cevşen hediye etmeyi arzuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Papa'nın kutsal mekanları ziyaret programının aylar öncesinden planladığını söyleyen Marovitch, verilecek mesajlar kadar hediyeleşmelerin de bir değerinin olduğunu belirterek, "Her gün cevşen okuyarak insanlığın barışı için ve barış adına çalışanlar için dua ediyorum. Fırsat bulursam Papa'ya da cevşen hediye etmeyi düşünüyorum. Ayrıca mutlaka Türk kahvesi ikram edeceğim" diye konuştu. Ziyaret sırasında Türk misafirperverliğini göstermeyi amaçladıklarını söyleyen Marovitch, "Böylesine önemli bir misafiri ağırlayacağım için çok mutluyum. 15 kişilik heyet iki gece burada kalacak. Papa için özel bir yemek hazırlığımız yok. Biz ne yersek ona da aynısı ikram edilecek" dedi. Papa'nın, Türkiye'ye ayrı bir önem verdiğini belirten Marovitch, "Papa burada bulunduğu sürece dünya barışı için çağrıda bulunacak" dedi.

CEVŞEN NEDİR?

Cevşen’in kelime manası “zırh”. İçerisinde Allah’ın 1001 ismi yer alıyor. Uhud Savaşı’nda Peygamber Efendimiz’e indirildiği ve “Zırhı çıkar, bunu giy” denildiği rivayet olunur. Hz. Ali vasıtasıyla günümüze ulaştığı ifade edilen Cevşen’in, okuyanları koruduğuna ve huzur verdiğine inanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious