Papa'ya hediye 'Kuran'

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Sağlık-İş Başkanı Başoğlu, Papa'ya hata yapmaması için Kur'an gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başoğlu, Papa'ya Kuran-ı Kerim gönderdiği Mithatpaşa Postanesi önünde basın açıklamasında bulundu. Başoğlu, Papa'nın bir çok yabancı dil bildiğini belirterek, kendisine İngilizce açıklamalı Kuran-ı Kerim gönderdiğini ifade etti. Başoğlu, Papa'nın 700 yıl önce İslam'a sataşan Bizans İmparatoru'nun cahilane ve kasıtlı düşüncelerine sarılarak büyük bir hata işlediğini belirterek, "Bundan sonra aynı hayatı yapmaması için kendisine Kur'an-Kerim gönderiyorum" dedi.

Başoğlu, Bizans İmparatoru 2. Paleogos, Kur'an-ı Kerim, Peygamber efendimizin hayatını ve Veda Hutbesi'ni bilmeden inanç farklılığı nedeniyle İslam Dini'ne ve onu tebliğ eden son Peygamber Hz. Muhammed'e sataştığına işaret ederek, "Bir kere imparatorun İslam dinini bilmediğinin açık örneği, İslam dininin kılıç zoruyla yayıldığını söylemesidir." diye konuştu.

"İslam dininde zorlama olmadığını" ifade eden Başoğlu, Papa'nın İslam dinini bilmediğini, Peygamberin son veda hutbesini okumadığı veya bunları bildiği halde sırf İslam'ı kötülemek için imparatorun sözlerini kullanarak, İslam dinine ve Müslümanlara hakeret ettiğini kaydetti.

SEZER DAVETİNİ GERİ ÇEKMELİ

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Papa'nın Türkiye'ye davet edildiğini hatırlatan Başoğlu, 18 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanlığı'na yaptığı başvuruda davetin geri alınmasını ve ertelenmesinin içinde bulunulan ortam açısından yararlı olacağı teklifinde bulunduğunu belirterek, açıklamasına şöyle devam etti: "Papa bu şartlar altında Türkiye'ye gelmemeli ve hiç zaman yitirmeden bu hatadan dolayı bütün Müslümanlardan özür dilemelidir.

Papa'ya bundan sonra İslam ve İslam Peygamberi ile ilgili yanlış yapmasını önlemek için Prof. Dr. Nurettin Uzunoğlu tarafından İngilizce olarak hazırlanan bir Kur'an Kerim meali ve Peygamber Efendimize ait olan ve ilk insan hakları bildirgesi sayılan Veda Hutbesi'ni gönderiyorum.

Umarım Papa bundan sonra İslam'ı daha iyi incelere, Peygamberimizi daha yakından tanır ve bundan sonra Müslümanları incitmeyecek İslam dinine gereken saygıyı gösterecek politika izler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious