Papa'ya konuksevreliğimizi göstermeliyiz!

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Türkiye'yi ziyaret edecek Papa 16. Benedict'e Türkiye'nin konukseverliğini göstermesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dolmabahçe Sarayı'nın 150. Yılı Sempozyumu'na katılan Bülent Arınç, Papa'nın ziyareti ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Arınç, "Papa'nın bundan bir kaç ay önce Müslümanlıkla ilgili söylediği ve Peygamberimizle ilgili söylediği bazı sözler tepkiyle karşılandı ve biz de bunun doğru olmadığını söyledik ve eleştirdik. Papa bu konuşmasıyla ilgili yanlış anlaşıldığını ve önceden söylenen bazı sözleri tekrarladığını söylemişti. Bence çok açık bir özür dileme olmasa da bu açıklamaların bizi tatmin etmediğin ifade etmeliyim. Bu sözlerin yanlış olduğunu ifade etmesi ve özür dilemesi çok daha beklenir ve umulurdu. Ancak hergün bu konuyla yatıp kalkmanın ve Papa'ya düşmanlık beslemenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Papa en iyi şekilde karşılanmalıdır ve Türkiye'nin konuk severliği onlara gösterilmelidir." diye konuştu.

Benedict'in TBMM'yi ziyareti ile ilgili de konuşan Arınç, "Papa'nın meclis ziyareti için bir talebi olmuştu ancak bizim bu tip parlemanto ziyareti olabileceğini ama Mecliste konuşma yapılamayacağını söylemiştik. Şimdi görüyoruz ki Papa'nın programından Meclis ziyareti çıkarılmış." dedi.

-"PAPA KARŞITI GÖSTERİLERE ÜZÜLÜYORUM"-

Papa aleyhtarı gösterilere de değinen Bülent Arınç, "Kendisine karşı gösteriler yapılmak istendiğini gazetelerden okuyorum ve bu duruma üzülüyorum. Biz Türk halkı olarak bir arada yaşamanın en güzel örneklerini vermiş bir milletiz. Bir yerde ifade etmiştim; sıkılı yumrukla el sıkışılmaz. Fikirler muhataplarımıza en doğru biçinmde aktarılmalıdır. Medeniyetler ittifakı konusunda küresel barış desteklenmelidir diye düşünüyorum ve Papa'ya bunun burada anlatılabileceğini düşünüyorum." şeklinde açıklama yaptı.

"Misafirinize saygı göstermek zorundasınız, misafiriniz yemek davetinizi kabul etmiyorsa buna saygı göstermek zorundasınız." diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü; "Gazeteden okuduğum kadartyla Gül'ün yemek davetini Papa'nın dünyevi bir haz olarak gördüğü için kabul etmediğini okudum, bu bir tercihtir saygı duyulmalıdır."

-"BAŞBAKAN'IN PROGRAMI, BENİ DE PAPA'YI DA İLGİLENDİRMEZ"-

Papa'nın programını olduğu günlerde Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'de bulunmamasına da değinen Arınç, "Papa parlemantomuzu ziyaret etmek isteseydi o gün burada olurdum. Ama bizim burada olmamız ya da Başbakanın programı beni ve Papa'yı da ilgilendirmez, kim varsa kiminle görüşmek istiyorsa program ona göre yapılır."

-"ATİLLA YAYLA'YA KARŞI YÜRÜTÜLEN KAMPANYAYI KINIYORUM"-

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla'nın Atatürkçülük üzerine yaptığı açıklamalara da değinen Bülent Arınç, "Son yapılan demokratik reformların en önemli unsuru fikir ve ifade özgürlüğüdür. Bir insan bunları açıklıkla ifade edebilmelidir. Bu insan olmanın bir gereğidir. Uluslararası kurallar içinde bunun tek bir kıstılaması vardır; şiddet ve terörle bağlantılı olmayacak kamu düzenini bozmayacak ve suç işlenmesini tahrik etmeyecek bunun dışında her şey konuşulabilir. Sayın Atilla Yayla bir bilim adamıdır. İzmir'de yaptığı konuşması sırasında beğenilmeyen, tasvip edilmeyen şeyler söylemiş olabilir. Bunun için bir linç kampanyası başlatmayı ifade özgürlüğü açısından çok yanlış buluyorum ve kampanyanın içinde bulunanları da kınıyorum." diye konuştu.

Arınç, "Bugün Atatürk sevgisi kökleşmiş ve yerleşmiştir. Atatürk'ün hatırasına alanen hakaret etmeyi yasaklayan bir kanun da vardır. Ancak Atilla Yayla'nın konuşmasında böyle bir suç unsuru yoktur. Türkiye, Ermeni soykırımı yapmakla suçlanıyor ve Türkiye'de bazı önemli üniversitelerde ders veren hocalarımız sözde Ermeni soykırımı üzerine sempozyum düzenlediler. Ben o zaman bu hocalarımızın bun söyleme hakkı olduğunu dile getirmiştim. O akademisyenleri kimse öğretim görevlliliğinden atalım demedi. Şimdi hal böyleyken Atilla Yayla'nın ders verme hakkının elinden alınması yönündeki girişimlerin yanlış oluduğunu düşünüyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious