Papa'ya mesaj: Özür dileyip öyle gelsin

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict'in yarın yapacağı Türkiye ziyareti dün İstanbul'da geniş katılımlı bir mitingle protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saadet Partisi'nin organize ettiği 'Papa Gelmesin' mitingi için Çağlayan Meydanı'nı dolduran kalabalık, pankart ve sloganlarla ziyarete tepkilerini dile getirdi. Mitingde, İngilizce yazılı pankartlar dikkat çekerken, üzerlerinde Hz. İsa'nın İslam'daki yerini anlatan mesajlar kullanıldı. Papa'nın İslamiyet aleyhindeki sözlerine de atıf yapan katılımcılar, 'özür dile' çağrısında bulundu. SP Genel Başkanı Recai Kutan da konuşmasında, "Biz misafirperver bir milletiz. Özür dilerse Papa'yı karşılamaya hazırız." dedi. Mitingi izleyenler arasında Papa'nın ziyareti için Türkiye'ye gelen yabancı gazeteciler de yer aldı. Özellikle İtalyan medya kuruluşları ile Arap ülkelerinin televizyonları büyük ilgi gösterdi. 4 bin polisin görev yaptığı miting, Necmettin Erbakan'ın telekonferans sistemiyle yaptığı konuşmadan sonra tamamlandı.

Saadet Partisi'nin 'Cahil ve Sinsi Papa Gelmesin' mitingi dün Çağlayan Meydanı'nda yapıldı. Partililer mitinge büyük ilgi gösterirken, duygularını İngilizce yazılı pankart ve dövizlere yansıttı. Bunlar arasında "Jesus is not son of God, he is a Prophet of İslam" (Hz. İsa Allah'ın oğlu değil, İslam'ın da peygamberi), "We as Muslims believe Jesus, came before Muhammed and accepted Jesus as our Prophet" (Biz Müslümanlar olarak Hz. İsa'nın, Hz. Muhammed'den (sas) önce peygamber olarak geldiğine inanıyoruz)" pankartları dikkat çekti. Ayrıca "Laik Sezer, Papa'yla gezer", "Papa, tövbe et, özür dile; adam ol" gibi dövizler taşındı.

Mitingi, Papa'nın yarınki ziyaretini takip etmek için Türkiye'ye gelen yabancı gazeteciler de izledi. Özellikle İtalyan medya kuruluşları ile Arap ülkelerinin televizyonları mitinge büyük ilgi gösterdi. Olaysız geçen mitingde yaklaşık 4 bin çevik kuvvet polisi görev yaptı. Çağlayan Meydanı'na giren herkes tek tek arandı, hakaret içeren pankart ve dövizler içeri sokulmadı. Miting boyunca polis helikopteri alanı havadan kontrol etti. Yaklaşık 3 saat süren miting, telekonferans sistemiyle bir konuşma yapan Necmettin Erbakan'ın katılımcılara 'Milli Görüş yemini' ettirmesiyle son buldu. Erbakan, konuşmasında Papa'nın Türkiye'ye insani hislere sahip olarak, Türk halkına saygı göstermek üzere gelmediğini, tam tersine Türkiye'deki Ortodoksların din görevlisi olan patriği ziyaret etmeye, onun ekümenliğini pekiştirmeye ve Bizans'ı hortlatmaya geldiğini savundu. Muhataplarının Papa olmadığını belirten Erbakan, "Bu mitingin adı 'Ey Papa Gelme' mitingi değil, 'Papa Gelmesin' mitingidir. Yani bu miting Papa'yı muhatap alarak değil, AKP yöneticilerini muhatap alarak yapılan bir mitingdir. Milletimize yapacağınızı yaptınız, gidiyorsunuz. Bari giderken aklınızı başınıza alın, ülkemizin ve milletimizin birliği ve bütünlüğü, kimliği, inancı ve tarihi aleyhine davranışlarınıza son verin. Papa'nın gelmemesini temin edin." diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Kutan da, konuşmasında şunları kaydetti: "Bu tepki İslam dinine ve onun Aziz Peygamberi'ne bağlı her mümin kişinin dinî vecibesidir. Fakat Müslümanlar, inançları gereği tepkilerinde bile ölçülü olurlar. Müslümanlar zulme ve haksızlığa karşı mücadelelerinde bile ölçülü davranırlar. Onlar edepsizliğe karşı edepli tavır sergilerler. Çünkü Müslümanların rehberi Hz. Muhammed (sas) bütün âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberdir. Müslümanlar hiçbir dinin kutsallarına karşı saygısızlık yapmazlar. Hakaret etmezler. Kimseyi inançlarından dolayı aşağılamazlar. Sadece bildikleri doğruları anlatırlar. Hidayetin; Allah'ın insana lütfu olduğuna inanırlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious