Papa'ya organik zeytinyağı

Papa'ya organik zeytinyağı.8834
  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedictus'a organik özel üretim zeytinyağı hediye edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'ye 28 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında yapacağı ziyaret kapsamında, 29 Kasımda Selçuk ilçesindeki Meryemana Evini ziyaret ederek ayin yönetecek olan Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedictus'a organik özel üretim zeytinyağı hediye edilecek. Benediktus, Meryemana Evini ziyaret eden 3. Papa olacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 29 Kasımda saat 12.00'de 500 katoliğin katılacağı Meryemana Evindeki ayini yönetecek olan 16. Benedictus için ilçede hazırlıklar sürdürülüyor.

Selçuk İlçe Belediyesi, Benedictus'un ziyareti öncesinde ilçede temizlik çalışmaları yapan ekip sayısını artırdı. Meryemana Evine 6 kilometre mesafedeki büyük Meryemana Heykelinin etrafındaki çimler ise Selçuk Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kesilerek, bakıma alındı.


-YOL GÜZERGAHI AĞAÇLANDIRILIYOR-


Papa 16. Benedictus'un Meryemana Evine gideceği yol güzergahında, ağustos ayında meydana gelen orman yangını sonrasında yanan bölgede ağaçlandırma çalışmaları başladı. Bölgeye çam, zakkum ve akasya fidanları dikiliyor.

Öte yandan, Vatikan yetkililerinin Meryemana Evine giden yaklaşık 300 metrelik ayrı bir stabilize yolun asfaltlanması isteğinin, bölgenin SİT alanı olması nedeniyle Anıtlar ve Yüksek Kurulu tarafından olumsuz karşılandığı öğrenildi.

Meryemana Evinin yanındaki alana, yapılacak ayin için 50 adet bank, alana ise ayin kürsüsü yerleştirildi.

PAPA'YA ORGANİK ZEYTİNYAĞI

Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Papa 16. Benediktus'un ilçeleri sınırında bulunan Meryemana Evini ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Selçuk'un çok önemli bir coğrafya olduğunu, Meryemana'nın 1. yüzyılın ikinci yarısında buraya yerleştiğini anlatan Ülgür, Papa 16. Benediktus'un yöreye yapacağı gezinin bölgenin dünya kamuoyunda gündeme gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Papayla ilgili bir takım çalışmalarda bulunduklarını, enerjide yaşanabilecek aksaklıklar için ilave jeneratör devreye sokacaklarını kaydeden Ülgür şöyle konuştu:

''Papa ile beraberinde gelecek 12 Kardinale Meryemana'nın zeytin yediği ağaçlardan elde edilmiş zeytinyağı hediye edeceğiz. Kendisine Meryemana ile ilgili bir sunum yapmak istiyoruz. Meryemana'ya ilk kez 1967 yılında Papa geldi ve buranın resmi bir haç yeri olarak tescili yapıldı. Daha sonra 1977'de geldi. Benediktus, Meryemana'yı ziyaret eden 3. Papa olacak.''

KİMİ PAPA'DAN İŞ KİMİ DUA İSTEDİ

Papa 16. Benediktus'a hediye edilecek 500 cl zeytinyağını üreten Oro Zeytinyağı Tesis Yöneticisi Mehmet Afşar Aka, '3 ayrı tarzda zeytinyağı hazırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Bunlardan bir tanesi onaylandıktan sonra hediye edilecek. Hepsi naturel zeytinyağıdır. Bunlardan iki tanesi 0.5, diğeri ise 0.8 maksimum asit derecesine sahip. Kendisi İtalya'dan geliyor. Bir oranın bir de buranın zeytinyağlarına baksın. Farklı bir tat olur. Beğenirse kendisine buradan göndeririz'' diye konuştu.

Selçuklu vatandaşlardan bazıları Papa'dan iş isterken, kimileri ise Papa'nın Meryemana Evinde dünya barışı için dua etmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious