Papa'ya tepkiler devam ediyor

  • Giriş : 17.09.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict'in açıklamaları Arap basınında sert ifadelerle eleştirilmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

En ilginç yorum ise Mısır'ın en önde gelen gazetelerinden El Ahram'da yayınlandı. Hazım Abdurrahman imzasıyla yayınlanan makalede, Papa'nın yıkılmış Bizans İmparatorluğu'nun bir imparatorunun sözlerini referans kabul etmesini, "Bizans İmparatorluğu'nun intikamını mı almak istiyor" şeklinde yorumladığını vurguluyor.

Suudi Arabistan'da yayınlanan El Cezire gazetesi ise 'Papa suçlamak istedi' türü açıkılamaların yetersiz olduğunu, 'Papa'nın kesin bir şekilde özür dilemesi gerektiğini vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El Haliç gazetesi ise 'özür dilemek taviz değildir. Tam tersine bu bir hoşgörü ifadesidir. Eğer papa samimi ise derhal özür dilemelidir.' ifadelerine yer verdi.

Kuveyt'in Es Siyasa gazetesi, Papa için tek yolun Müslümanlardan bizzat özür dilemek olduğunu yazdı.

Katar'da yayınlanan El Şark gazetesi ise Papa'nın kaçamaklı bir dil kullandığını belirterek ABD Başkanı George Bush'a atıfta bulunuyor. Gazete, 'Bush da Haçlı Seferleri ifadesini kullandı ama daha sonra bunun dil sürçmesi olduğu belirtildi. Halbuki daha sonra bu sözden de daha ağır bir ifade olan İslami faşizm sözünü kullanmaktan çekinmedi.' şeklinde sözlere yer verdi.

Ürdün yarı resmi gazetelerinden Jordan Times, 'Papa'nın tarihten örnekler vermesi gerekiyorsa, dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen Galile'yi engizisyona gönderen Katolik kilisesinden bahsetsin' diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious