Papa'yı protestoya izin yok!

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi ve Alperen Ocakları'na bağlı bir grup, Papa 16. Benedict'i Beyazıt Meydanı'nda düzenlediği gösteriyle protesto etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyazıt Meydanı'nda toplanan BBP İl ve İlçe Teşkilatı ile Alperen Ocakları'na üye yaklaşık 150 kişilik grup, uzak ilçelerden gelen ilçe teşkilatları üyelerini 2 saat meydanda pankart ve dövizlerle bekledi. Bekleme sırasında eylemciler Beyazıt Camii'nde namaz kıldı. Namazın ardından BBP İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Tekbirler ve sloganlar eşliğinde kürsüye gelen Karacan, BBP'nin hiçbir devlet ve din temsilcisinin Türkiye'yi ziyaretinden gocunmayacağını ifade etti. Papa 16. Benedict'i Hazreti Muhammed'le ilgili saygısız sözlerinden ve özür dilememesindn dolayı protesto ettiklerini hatırlatan Karacan; "Daha önce de ülkemizi 2 Papa ziyaret etti. Ancak hiçbirinin ziyareti bu kadar protesto edilmedi. Bizler Türk milletinin inançlarına söven bir insanın bu kadar saygı görmesinden rahatsızız. " dedi.

Ziyaretin Fener Rum Patrikhanesi'nin Ekümenik sıfatı kazanması için önemli bir engeli ortadan kaldıracağını savunan Karacan, "Patrikhane ekümenik ilan edilince TC devletinin egemenlik hakları delinmiş olacak. Uluslararası kuruluşlar ve diğer devletler patrikhaneyi başka bir devlet gibi muhatap kabul edecekler." şeklinde konuştu. Papa'nın Ayasofya'ya bugün yapacağı ziyaret sırasında dua ve ibadet izni verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Karacan, yarın kendilerinin de Ayasofya'da aynı haklara sahip olması gerektiğini söyledi.

Karacan'ın konuşması sırasında sık sık tekbirler getiren grup, "Ayasofya açılsın zincirler kırılsın" şeklinde sloganlar attı. Eylemin ardından grub Beyazıt Tramvay istasyonuna kadar yürüyüp buradan dağılmak istedi. Sloganlarla yürüyüşe geçen grubun önü güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Grubun topluca yürüyüşüne izin vermeyen polis yetkilieriyle BBP'li grup bir süre tartıştı.

Yaşanan gerginlik ve tartışmanın ardından BBP'li grup Beyazıt Karakolu'na doğru ilerletildi. Polisin müdahaleye hazırlandığını gören eylemci grup, BBP İl Başkanı Karacan'ın da konuşmalarıyla küçük gruplar halinde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious