Papaz, 100 dolar ayin parası için öldürülmüş

  • Giriş : 08.02.2006 / 00:00:00

Trabzon’da silahlı saldırı sonucu öldürülen rahip Andrea Santaro cinayeti üzerindeki sis perdesi kalkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eldeki ilk bulgular, karikatür krizi ile irtibatlandırılan saldırının ‘siyasi’ olduğu yönündeki değerlendirmelerin de gerçeği yansıtmadığını ortaya koyuyor. Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekiplerince dün gece saat 03.30’da suç aleti silahla birlikte kendi evinden alınan ve emniyete götürülen O.A., ilk sorgusunda ilginç ifadeler kullandı. Her ayin öncesi rahip Santaro’dan 100 dolar para aldığını ileri süren O.A., “Cumartesi günü 5 arkadaşımla birlikte kiliseye gittik. Bu kez talebimiz sadece benim için 100 dolar değil her arkadaşım için 100 dolardı. Rahip de bu parayı vermeyeceğini söyledi ve aramızda tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bizleri kiliseden çıkarttı. Ben de bunu gurur meselesi yaparak ertesi gün rahibi vurdum.” dedi. Zanlı 18 yaşından küçük olduğu için hakkında Çocuk Koruma Kanunu hükümleri gereğince işlem yapılacağı belirtildi.

O.A kendisini kiliseye bir cemaatin gönderdiğini ifade ederken, polisin bunlar kim sorusuna ‘bilmiyorum’ cevabı verdi. Cinayeti duyan baba Hikmet Akdin ise şok geçirdi. Şehirde ‘fuhuş’ iddialarının yaygın olduğu Çömlekçi Mahallesi’nde oturduğu tespit edilen zanlının ayrılmış bir aile ortamında yetiştiği ve kaydolduğu liseye gitmediği öğrenildi.

Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, emniyet güçlerinin yaptığı sıkı çalışmalar sonucunda zanlının dün gece 03.30 sularında yakalandığını belirtti. Çobanoğlu, suç aleti olduğu iddia edilen silahın da aynı operasyonda ele geçirildiğini ifade etti. O.A. ile birlikte ele geçirilen silahın Samsun’daki balistik incelemesi de tamamlandı. Yapılan incelemede, ele geçirilen silahın olayda kullanılan silah olduğu belirlendi. Sabah erken saatlerde basının karşısına çıkan Çobanoğlu, zanlının 18 yaşından küçük olmasından dolayı hakkında Çocuk Koruma Kanunu hükümleri gereğince işlem yapılacağını söyledi. Çobanoğlu, “Silahlı saldırının şüphelisi güvenlik güçlerimizin yaptığı bir operasyonda dün gece sabaha karşı 03.30 sularında yakalanmıştır. Şahıs şu anda emniyet müdürlüğünde gözaltındadır. Zanlı, 16 yaşında bir öğrencidir. Suç aleti silah da ele geçirilmiştir. Tüm Trabzon’u ve Türkiye’yi üzen bu olayın aydınlatılması ilimiz açısından önemlidir.” diye konuştu. Çobanoğlu, olayı tek başına gerçekleştirilmiş ‘adi suç’ olarak niteledi.

Rahibin ölüm zanlısının babası H.A., Trabzon’da fuhuş olaylarına en çok rastlanan yer olarak bilinen Çömlekçi Mahallesi’nde oturuyor. Baba H.A.’nın iki evli olduğu, zanlı O.A.’nın ise ilk eşinden olduğu öğrenildi. Olayların duyulması üzerine baba ve üvey anne, çocuklarını evde sahipsiz bırakarak ortadan kayboldu. H.A.’nın ilk ve ikinci eşinden 2’şer olmak üzere toplam 4 çocuğu bulunuyor. Zanlı O.A.’nın ise annesiyle birlikte Gülbahar Hatun Mahallesi’nde babasından ayrı olarak yaşadığı ileri sürüldü. O.A.’nın, ilköğretimini babasının oturduğu mahallede bulunan Cengiz Topel İlköğretim Okulu’nda yaptığı, Fatih Lisesi’ne bu yıl kaydolduğu belirlendi. 9/D sınıfına giden O.A., bu yıl okula sadece 10 gün gitmiş. Basın mensuplarının okula akın etmesi üzerine okul müdürü ‘toplantıda olduğu’ gerekçesiyle basının karşısına çıkmadı. Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir de, okul idarecilerine basın mensuplarının okula alınmaması talimatı verdi.

Mahalle muhtarı: Haşarı bir çocuktu

Çömlekçi Mahallesi Muhtarı A. Refik Günaydın, zanlının babasının kendi mahallelerinde oturmasını bir talihsizlik olarak değerlendirdi. 1999 yılından beri mahallenin muhtarlığını yaptığını ifade eden Günaydın, “Ben göreve geldikten sonra defalarca hem yerel hem de üst düzey yetkililerden bu mahalle ile ilgili sert ve geniş tedbirlerin alınmasını istedim. Çünkü buradaki asayiş yetersiz kalıyor. Bunda emniyet ekiplerinin sayısının az olması da etkili oluyor.” dedi. Muhtar Günaydın, rahibi öldürdüğü gerekçesiyle gözaltında bulunan zanlı O.A.’yı tanıdığını ve haşarı bir çocuk olduğunu kaydetti. Günaydın, “O.A.’nın cinayeti işlemesinde fuhuş sektörünün rolü var mıdır?” şeklindeki soruya ise, “Olabilir” cevabını verdi. O.A.’nın üvey kardeşi C.A. (12) ise ağabeyinin kendi evlerine gidip gelmediğini ifade ederek, ağabeyinin kendi annesiyle birlikte yaşadığını söyledi. Cihan muhabirinin ‘O.A.’nın nerede olduğunu biliyor musun?’ sorusuna ise C.A., “Onu gözaltına almışlar. Zaten cinayeti işlediğini ilk gün biliyorduk.” diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious