Papaz, kiliseye 'Şark Köşesi' yaptı

  • Giriş : 07.09.2006 / 00:00:00

Papaz, kiliseye 'Trakya Şark Köşesi' yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edirne merkeze bağlı Kıyık semtindeki Bulgar Sveti Georgi Kilisesi Papazı Aleksandır Çıkırık, kiliseye ziyarete ve ibadete gelen Yunan ve Bulgarlara Trakya bölgesinin gelenek ve göreneklerini göstermek ve sevdirmek için Kilise içinde "Trakya Şark Köşesi" yaptı.
Trakya yöresine ait kıyafet, araç ve gereçlerin sergilendiği şark köşesinin yabancı ziyaretçilerin çok dikkatini çektiğini söyleyen Çıkırık, "Babam uzun yıllar Edirne'de yaşadı. Bende Trakya bölgesinin ve Edirne'nin örf ve adetlerini çok iyi biliyorum. Kiliseye gelen Yunan ve Bulgarlar bana bölgenin örf ve adetlerini soruyorlardı. Bende bundan esinlenerek böyle bir şark köşesi yapmaya karar verdim." dedi.

Kilisenin ikinci katında oluşturduğu şark köşesinde Trakya çiftçisinin kullandığı sabanı boyunduruk, diren ve yaba gibi çeşitli aletlerin bulunduğunu ve sergilendiğini ifade eden Çıkırık, "Şark köşesi projemi Edirneli dostlarıma söylediğimde bana bu konuda destek verebileceklerini söylediler. İlk olarak başta Edirne bölgesine ait yöresel kıyafetler bulduk. Kilisede şark köşesi oluşturacağımızı duyan vatandaşlar ellerindekilerini bize getirip bağışladılar. Çok güzel bir köşe yaptık." diye konuştu.

Türklerin her dine karşı saygılı olduğunu da hatırlatan Çıkırık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kilisede üstlendiğim görevin dışında, Türk ve Bulgarlar arasındaki ticari, kültürel ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaya çalışıyorum. Hafta sonları açık olan kiliseyi, çok sayıda Bulgar vatandaşı ziyaret ediyor. Kiliseye gelen ziyaretçilerin en çok dikkatini şark köşesi çekiyor. Şark köşesi bölgenin örf ve adetlerini yansıtıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious