Papaz, müftüden kilise istedi

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Alanya'da görevli Alman papaz Joachim Kusch, Alanya Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar'dan ilçeye kilise yapılması için destek istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eşi Johanna Kusch ve Alanya'da yaşayan Alman gazeteci Christin Keiner ile Müftü Başpınar'ı ziyaret eden papaz Kusch, Alanya'da çok sayıda yabancı yaşadığını, ancak bunların ibadethanelerinin bulunmadığını belirtti.

İlçede bir kilise yapmak istediklerini, ancak bazı kesimlerin buna karşı çıktığını öne süren Kusch, müftüden bu konuda kendilerine manevi destek vermesini istedi.

Almanya'da çok sayıda cami bulunduğunu, kendilerinin de Alanya'da kilise yapmak istediklerini ifade eden Kusch, “Ayrıca ilçedeki yabancıların bir arada olabileceği, sorunlarını paylaşabileceği kültür merkezi benzeri bir tesisimiz olması gerekiyor. Alanya'daki yabancıların, daha sık bir araya gelebilmesi için buna ihtiyaç var” dedi.

MÜFTÜ BAŞPINAR'IN SÖZLERİ

Müftü Başpınar, Almanya'daki camilerin, tamamının orada yaşayan Türk dernekleri tarafından yaptırıldığını, Almanya devletinin desteği olmadığını, aynı yöntemin Alanya'daki yabancılar tarafından da uygulanabileceğini kaydetti.

Başpınar, “Almanya'daki Türkler'in böyle yaptığını biliyorum ve fikir olarak size yardımcı olmaya çalışıyorum. Bizim işimiz, dini konularda gerekli bilgilendirmeleri yapmak, ihtiyaçları gidermektir. Yatırımlar konusunda bir şey söylememiz mümkün değildir” diye konuştu.

Alanya Müftüsü Başpınar, Papaz Joachim Kusch'a, Almanca ve Arapça Kur'an-ı Kerim hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious