Papaz ve müftü birlikte dua edip asker uğurladı!

  • Giriş : 21.11.2007 / 16:56:00

Şırnak'ta, vatani görevlerini yerine getirmek için silah altına alınan 250 asker, ilçede düzenlenen davul- zurnalı törenle, müftü ve papazın okuduğu dualarla birliklerine uğurlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İdil'de vatani görevlerini yerine getirmek için 1987/4 olarak silah altına alınan 250 genç ilçede bugüne kadar görülmemiş törenle birliklerine uğurlandı. İlk kez bir papazın da katıldığı törende iki dine mensup olanlar için de dualar okundu. İdil Hükümet Konağı ve İdil Askerlik Şube Başkanlığı önünde, askere gidecek gençler ve aileleri erken saatlerden itibaren merkez, kasaba ve köylerinden gelerek toplandı. Ailelerinin yanından ayrılmayan ‘çiçeği burnundaki' askerler anne ve babalarının ellerini öptü ve boyunlarına sarılarak ayrılık gözyaşları döktü.
İdil Kaymakamı Fatih Sevinç, Askerlik Şube Başkanı Asteğmen Gökhan Yılmaz, Öğündük Köyü Papazı Melki Tok, İdil Müftüsü Ali Fuat Bayca ve çok sayıda asker yakını törende bir araya geldi. Kaymakam Sevinç, vatani görevini yerine getirmek için uğurlanacak askerlerin kutsal vazifelerini en iyi şekilde yapacaklarını belirterek, “Bundan hiçbir kuşkumuz yok. Arkalarında bırakacakları aile, eş ve nişanlılarına üzülmemeleri konusunda tembihte bulunmak istiyorum. Çünkü devletimiz evlatlarımıza en iyi şekilde bakacak ve en iyi imkanları sağlayacaktır. Hem değerli müftümüz hem de değerli papaz efendi, askere gidecek kardeşlerimiz için dualar okuyacak'' dedi.


MÜFTÜ VE PAPAZ DUA OKUDU

 
Kaymakam Sevinç, vatani görevini yapmak için uğurladıkları grupta bulunanlardan 10'unun Süryani olduğunu hatırlatırken, din ve medeniyetlerin kardeşliğini bir kez daha göstermek için törene Hıristiyan din adamını davet ettiklerini söyledi.
İdil Müftüsü Ali Fuat Bayca dua okurken, “Yarabbi; vatanına hizmet için ve ‘vatanına kurban olsun' diye ellerine kına yakılan genç yiğit mehmetçikler için anne ve babaların yaptığı duaları kabul eyle. Hep birlikte büyük coşkuyla askere yolladığımız evlatlarımızın vatanına milletine hayırlı vazifeler yaparak, tekrar evlerine sağ salim dönmelerini nasip eyle yarabbim'' dedi.
Daha sonra Süryani Papaz Melki Tok, Süryanice dualar yaptıktan sonra, “Askere gidenler, yolunuz açık olsun. Mukaddes vazifenizi iyilikle bitireceksiniz. Sizi bugün burada gördüğümüz gibi, vazifenizi tamamlayıp geldikten sonra da inşallah sizleri böyle görürüz. Askerlik mukaddes bir hizmettir, inşallah komutan ve amirlerinize itaat etmenizi istiyorum ve sevinç ile gidip sevinç ile dönün yolunuz açık olsun. Allah'a duacıyız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious