Papazdan rahibe uçan tekme!

Papazdan rahibe uçan tekme!.15922
  • Giriş : 09.11.2008 / 22:17:00
  • Güncelleme : 09.11.2008 / 22:21:39

Kudüs'teki Kutsal Yükseliş Kilisesi (Holy Sepulchre), Rum Ortodoks papazlar ile Ermeni rahiplerin yumruk yumruğa kavgasına sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail polisi olaylara sert müdahale etti. İki papaz tutuklandı. Kavgada mumlar ve şamdanlar havada uçuştu. İsrail polisinin güçlükle ayırdığı din adamları birbirlerin cüppelerini yırtmaya çalıştı. Hristiyan inanışına göre, Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği, naaşının yıkandığı ve göğe yükseldiği noktada inşa edilen kilisede daha önce de birbirlerine giren papazların arasındaki bu kavganın nedeni konusunda bilgi edinilemedi.

1852'de Osmanlı İmparatorluğu'nun düzenlemesiyle kilisenin değişik bölümlerinin kontrolünü paylaşan mezhepler arasında sorun çıkmaması için törenler düzenlenirken son derece dikkatli davranılıyor.

Eski kentin en yüksek noktası olan Sion tepesindeki "tüm kiliselerin anası" Saint Sepulcre Bazilikası, Hristiyan inancına göre, Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği, naaşının yıkandığı ve göğe yükseldiği noktada inşa edilmiş. Hristiyan mezhepleri bu kiliseye sahip olabilmek için sonu gelmez bir çekişme içindeyken, Osmanlılar sorunu son derece barışçı bir yolla çözmüş ve kilisenin anahtarı Müslüman bir aileye emanet edilmiş.

Bazilikanın içindeki değişik alanlar, değişik Hristiyan mezheplerinin kontrolünde bulunuyor. Bugünkü kavga pazar ayinine katılan Hristiyanları da şok etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*