Para, İstanbul'dan yönetilecek

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Babacan, Merkez Bankası’nın idari merkezinin İstanbul’a taşınacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Halkbank’ın merkezinin İstanbul’a taşınacağını hatırlatırken, “Yakın gelecekte Ziraat Bankası’nın merkezini de İstanbul’a taşıyoruz. BDDK ve SPK gibi finansla doğrudan ilgili kuruluşlarımızın da merkezlerini İstanbul’a taşıma niyetimiz var” dedi.


Babacan, aldıkları yeni bir kararla, Merkez Bankası idari merkezinin de İstanbul’a taşınacağını açıkladı. Babacan, bunun gerekçesini ise şöyle özetledi: “Bugün bazı gelişmiş ülkelerde merkez bankaları başkentten değil, o ülkenin finans merkezinden yönetiliyor. Örneğin Almanya’nın başkenti Berlin ama merkez bankası Frankfurt’ta; Avustralya’nın başkenti Canberra, merkez bankası Sydney’de. Bizim de finansla ilgili ve özerk yapıya sahip olan kamu kuruluşlarımızın İstanbul’da olmasından daha doğal bir şey olamaz. Gecikmiş bu taşınma işlemlerini önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

ARACILIK MALİYETLERİ SIFIRLANACAK
İstanbul’un finans merkezi olmasını destekleyecek bir başka önemli girişimlerinin, “aracılık maliyetlerinin sıfırlanması” olacağını belirten Babacan, “Ekonomik programımızda da öngördüğümüz gibi, zaman içinde bütçe imkanları elverdikçe, BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri vergisi) ile KKDF’yi (Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi) sıfırlayacağız. Bu da uluslararası finans kuruluşlarının İstanbul’u tercih etmelerine katkı sağlayacak” dedi.

DÜNYA BANKASI-IMF TOPLANTILARI İSTANBUL’DA
Babacan ayrıca, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu ile Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu 2009 yıllık toplantılarının İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Dünya Bankası ve IMF Yıllık Toplantılarının, her üç senede bir ABD’nin başkenti Washington dışında başka bir ülkede gerçekleştirildiğine işaret eden Babacan, bu konuda şunları söyledi: “Örneğin 2003 yılında Birleşik Arap Emirlikleri - Dubai’de gerçekleştirildi. Bu yıl, 2006 toplantılarına Singapur ev sahipliği yapacak. 2009 yılında toplantının nerede yapılacağı konusunda değerlendirmeler bir süredir devam etmekteydi. Biz İstanbul’un seçilmesi için ısrarcı olduk. İstanbul diğer kentlerin önüne geçti. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu ile Uluslararası Para Fonu İcra Direktörleri Kurulu, 2009 yıllık toplantılarının İstanbul’da yapılması yönünde ayrı ayrı karar aldılar. Önümüzdeki günlerde bu kuruluşların Guvernörler Kurulları’nın kararı onaylayarak resmen açıklamasını bekliyoruz.”

2009 SONBAHARINDA 10 BİN KATILIMCI GELECEK
Babacan, sonuçta 2009 yılı sonbaharında yapılacak bu toplantının, bugüne kadar Türkiye’nin gerçekleştireceği en büyük organizasyonlardan biri olacağını ifade etti. 184 ülkenin ekonomiden sorumlu bakanları ve merkez bankası başkanları, ayrıca uluslararası ekonomi ve finans dünyasının en üst düzey isimlerinin o tarihte İstanbul’da ağırlanacağını vurgulayan Babacan, “Yatırım bankaları, ticari bankalar, yatırım fonları ve kredi derecelendirme kuruluşlarının temsilcileri, bu toplantıların yapıldığı şehirlere mutlaka geliyorlar. Katılımcı sayısının 10 bini aşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

‘İSTANBUL’UN POTANSİYELİ AÇIĞA ÇIKIYOR’
Ali Babacan Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yepyeni bir sürece hazırlandığını belirterek, “İstanbul, potansiyelini nihayet açığa çıkarıyor. 2009 yılına kadar bizim yapacağımız çalışmalar, ardından da Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası yıllık toplantılarının yapılması, İstanbul için bugünden çok farklı bir sürecin başlaması anlamına geliyor. Bu gelişmeler aynı zamanda, İstanbul’un imkanlarının, fırsatlarının daha fazla anlaşılmasını sağlayacak. Bu imkanlardan, fırsatlardan, İstanbul’un potansiyelinden yararlanmak isteyenler için de biz mümkün olanı en kısa zamanda yapacağız. Yeter ki İstanbul kazansın, yeter ki Türkiye kazansın” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious