'Para kazanma mesleği değil'

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hakimliğin para kazanma mesleği olmadığını belirterek, "Bu meslek şeref, onur, fedakarlık ve feragat gerektirir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Çiçek, meslek öncesi eğitim sürelerini başarıyla tamamlayan ve mesleğe kabullerine karar verilen 3'üncü dönem 339 adli yargı hakim ve savcı adayı ile 157 yargı hakim adayının kura çekim törenine katıldı. Çiçek, hakimliğin para kazanma mesleği olmadığını belirterek "Bu meslek şeref, onur, fedakarlık ve feragat gerektirir." dedi.

Çiçek, törende yaptığı konuşmada, yargı mensuplarının hareket alanının oldukça dar olduğunu, hakim ve savcıların istedikleri her yere gidemeyeceklerini, her yerde oturamayacaklarını ve her insanla konuşamayacağını dile getirdi. Çiçek, "İnanıyorum ki mesleğe yeni başlayacak hakim ve savcılar da büyükleri gibi bu mesleğin onur ve şerefini taşıyacaklardır." diye konuştu.

Çiçek, Türk yargısının zor şartlar altında hizmet verdiğini ifade ederek, yeni katılan 497 genç hakim ve savcının yeni bir güç katacağını söyledi. Çiçek, Türkiye gibi 70 milyon nüfusa sahip ülkelerde 30 bin civarında hakim ve savcı bulunduğunu, Türkiye'de bu rakamın 9 bin 441 olduğunu ifade etti. Çiçek, yargıdaki hakim ve savcı eksikliğinin yanı sıra 2 bin 75 yeni mahkemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Belediyelerden ödünç zabıt katibi alındığını, akaryakıt parası olmadığı için tutukluların mahkemeye getirilemediğini hatırlatan Çiçek, şimdiye kadar daktilo şeridi bulamayan hakimlerin hepsine bilgisayar verildiğini, devlet kurumları içerisinde bilgisayar teknolojisini en iyi kullanan birimin Adalet Bakanlığı olduğunu vurguladı. Halen yargıda büyük bir personel açığının bulunduğunun altını çizen Çiçek, 2002 yılından bu tarafa yargıya 16 bin yardımcı personel aldıklarını, 2007 yılında ise 5 bin yeni elaman daha alınacağını ifade etti. Çiçek, yargı mensuplarının özlük haklarıyla ilgili olarak son dört yıl içerisinde iki kez iyileştirme yaptıklarını hatırlattı.

Çiçek, son dört yıl içerisinde 71 adliye binası inşaatının tamamlandığını, 35'sinin de inşaatının devam ettiğini kaydetti. Çiçek, İstanbul Kartal'a yapılan adliye binasının 360 bin metre kare alana sahip olduğu ve Avrupa'nın en büyük adliyesi olacağını belirtti. Çiçek, 2003-2007 yılları arasında yargıya ayrılan yatırım ödeneğinin 50 trilyon lira olduğunu, bu süre içerisinde yapılan yatırımın ise 2 katrilyon 639 trilyon lira olduğunu söyledi.

Törende şimdiye kadar geleneksel yöntemlerle çekilen kura çekimi ilk defa bilgisayarla gerçekleştirildi. Kura çekimi için bilgisayara komut vermek için davet edilen bakan Çiçek " Hayırlı olsun" diyerek otomatik kura çekimini başlattı. Bilgisayarla yapılan çekimle 339 adli yargı hakim ve savcı adayı ile 157 idari yargı hakim adayının görev yapacağı yerler belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious