"Para kimdeyse ona bakın"

  • Giriş : 16.02.2008 / 16:01:00

Maliye Bakanı Unakıtan'dan Trabzonlu sanayicilere öneriler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''Türkiye dinamik bir ülke. Nüfusunun yarısından fazlasının 30 yaşın altında. Avrupa'da genç nüfus az. Avrupalılar bize bugün çifte standart uygulamaya çalışıyorlar ama yarın öbür gün kapımızdan ayrılmayacaklar'' dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne bağlı Of Teknik Eğitim Fakültesi'nin temel atma töreni için Trabzon'a gelen Unakıtan, Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Unakıtan burada yaptığı konuşmada, iş adamları ve sanayicilere, sık sık Maliye Bakanı'nı kente çağırmalarını ve gelmesi için teşvikte bulunmalarını önererek, ''Fena olmaz sizin için. Para kimde ona bakın siz'' dedi.

Karadeniz'in, en hareketli olan yer olduğunu, insanının da çok hareketli olduğunu ifade eden Unakıtan, ''Burada her şey canlı. Bizim başbakanımız da Karadenizli. Görüyorsunuz ne kadar aktif. Eskiden başbakanlar arabalarını eskitemiyorlardı. Bizimki uçağı eskitiyor. Oraya buraya gitmediği yer yok, sağolsun. Ama öyle yapmakla bu ülke, dünyanın önemli gündem maddesi oluyor her zaman'' diye konuştu.

Türkiye dinamik bir ülke, nüfusunun yarısından fazlasının 30 yaşın altında olduğunu, insanımızın teknik altyapı ve eğitim seviyesinin de yükseldiğini ifade eden Unakıtan, şöyle devam etti:
''Avrupa'da genç nüfus az. Avrupalılar bize bugün çifte standart uygulamaya çalışıyorlar ama yarın öbür gün kapımızdan ayrılmayacaklar. Avrupa'dan uçak dolusu hasta geliyor. Bu hastalar hastanelerimizde tedavi görüyor, ameliyat oluyorlar. Neden? Kendi memleketlerinde aylarca sıra bekliyorlar, bizde sıra yok.
Çok kaliteli hastane ve hekimlerimiz. Bakıyorlar Avrupa'dan farkı yok. Fiyatlar da çok uygun. Dolayısıyla bizim vermiş olduğumuz ve bundan sonra vereceğimiz hizmetler çok fazla.''

Unakıtan, Türkiye'nin geleceğinin çok güzel olduğunu belirterek, ''Bana diyorlar ki 'Bu bakan çıkıyor devamlı pembe tablolar çiziyor.' Ağlak olmanın ne faydası var'' dedi.

Hükümete geldiklerinde GSMH'nin 180 milyar dolar, şimdi ise 490 milyar dolar civarında olduğunu işaret eden Unakıtan, şunları söyledi:
''Bu kadar büyük bir artışı başka hiç bir ülke sağlayamaz. Çin'de de artış var ama Türkiye'nin ki çok farklı. Çok fazla yabancı sermaye çekiyorlar, çok iyi özelleştirmeler yapıyor. Biz de özelleştirmeler yapıyoruz. Artık ekonomik
faaliyetler devlet eliyle olmaz. Bunu kafamıza koyalım. Devlet eliyle olur ama
yarın öbür gün duvara toslarız. Daha önce olduğu gibi. Devlet eliyle, memur eliyle, ekonomi, ticaret, sanayi, bankacılık olmaz. O zaman bizde devletin elindekileri özelleştireceğiz. Kalkınma istiyorsak, özel sektör eliyle olur. Özel sektör dinamizmi mantığı ile olur. Neden? Bir fabrika kurmuşuz. Fabrikanın başına bir adam getirmişiz, iyi idare edemiyor orayı. Bizde diyoruz ki başındaki adamı alalım, alıyoruz ama yarın hemen Danıştay iade ediyor adamı. Ondan sonra orada bir verim beklenir mi, iş beklenir mi?. Adam diyor ki, kimse beni buradan atamaz. Danıştay kararı ile tekrar dönerim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious