Para piyasalarının bir bildiği mi var? (YORUM)

  • Giriş : 18.06.2007 / 07:28:00

Para piyasalarındaki hareketler ekonominin göstergesidir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu, değerlendirme ülkemiz için olduğu gibi, küreselleşen dünyada en güçlü ekonomiye sahip; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya, İngiltere ve Almanya için daha çok geçerlidir. ABD ekonomisi ile ilgili ekonomik veriler, piyasaları yönlendirme açısından daha fazla önem arz ediyor.

Geçen hafta para piyasaları, ABD ekonomik verilerine odaklı günler geçirdi. ABD'de kısa vadeli faiz oranlarında indirim beklentisinin zayıflamasıyla ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 4,90'dan kısa sürede son beş yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,32'lere yükseldi. Yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerden, ABD'ye yöneleceği beklentisinin artmasıyla dolar diğer para birimleri karşısında değer kazandı. Euro/dolar paritesi 1,3260'la son 11 haftanın en düşük seviyesini gördü. Dolar/yen paritesi de 123,05 ile son dört buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Borsa endeksleri de hızla geriledi. Borsalardaki gerileme, beklenen düzeltme hareketi olarak değerlendirildi. Bu arada Japonya Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmediğini duyurdu. Haftanın son iki işlem günü, ABD'den mayıs ayı enflasyon verilerinin beklenenden yüksek, ilk çeyrek carî işlemler açığının beklenenden düşük gerçekleşmesiyle piyasalardaki faiz oranlarında artış endişesi azaldı. Bu arada ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Bernanke'nin enflasyonun kontrol altına alınabildiğine yönelik iyimser açıklamaları da piyasaların olumluya dönmesini sağladı. ABD'de, 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 5,21'e gerilerken, borsa endeksleri hızla yükseldi. Dolar paritesi de yeniden bir önceki haftadaki seviyelerine geriledi. Bu gelişmelerden en az etkilenen altın oldu. Altının ons fiyatı hafta boyunda 647-655 dolar aralığında dalgalandı. Bunların iç piyasaya yansımalarında ise; Borsa'da İMKB-100 endeksi 43.500-46.000 puan arasında geldi gitti. Endeks haftayı 45.971 puandan kapattı. Bono faizi ise yüzde 18,65-18,20 arasında hareket etti. Cuma günü yüzde 18,20'den kapandı. Dolar 1,3600 - 1,3120 YTL ve Euro 1,8160-1,7520 YTL arasında işlem gördü. 24 ayar altın 28,55 YTL/Gr 'dan başladığı haftayı 27,85 YTL'den tamamladı.

İç piyasadaki fiyat değişimleri tamamen dış piyasalardaki gelişmelerden kaynaklandı. Genel seçimlere 35 gün kaldı. Ancak, seçim atmosferinin piyasalar üzerinde bir etkisinin olmadığı görülüyor. Bu görünüm ekonomideki kırılganlıkların en aza inmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca, seçim öncesi yapılan anketler mevcut siyasi yapının değişmeyeceğini gösteriyor. Bu nedenle piyasalar siyasetten uzak görünüm sergiliyor. Geçen hafta bir televizyon kanalında, siyasi partilerin ekonomi kurmayları bazı köşe yazarlarının sorularını cevapladı. Diğer partilerin, IMF ve Avrupa Birliği ile ilişkilerde, enflasyon hedefi, büyüme ve dalgalı kur uygulamaları konusunda ufak tefek farklılıklar dışında genelde AK Parti hükümetinin uygulamalarını sürdürecekleri anlaşılıyor. Halkın gelir düzeyini yükseltici ve istihdamı artırıcı projelerle ilgili kaynağın nereden karşılanacağı konusunda inandırıcılıkları zayıf. Henüz parti programları yayınlanmamasına rağmen, birleşme sancılarını henüz atlatamamış muhalefet partilerinin, iktidara geldiklerinde parti programlarının uygulanabilirliği konusunda ciddi endişeler var.

Para piyasalarının bir bildiği var. Para piyasaları; 59'uncu hükümetin yerine, Türkiye'de mevcut siyasi ve ekonomik istikrarını sürdürebilecek ve gelecek 4-5 senede ülkeyi gelişmekte olan ülkeler arasında daha üst seviyeye taşıyabilecek bir parti göremediği için mevcut hükümetin bir dönem daha görevde kalmasından yana görünüyor. İş dünyasında mevcut siyasi yapının değişmesini istemeyenlerin çoğunlukta olması nedeniyle seçime 35 gün kala para piyasaları; pozisyonların korunduğu, seçimin gölgesinden uzak bir görünüm sergiliyor.

M. ALİ YILDIRIMTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious