Para Politikası Kurulu, yarın toplanıyor

  • Giriş : 12.09.2007 / 16:53:00

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu yılın dokuzuncu toplantısını yarın yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Para Politikası Kurulu toplantısına, Kurul Başkanı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Başkan Yardımcıları Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Mehmet Yörükoğlu ile kurul üyesi İbrahim Turhan'ın katılması bekleniyor.

İKİ AŞAMALI TOPLANTI
Para Politikası Kurulu toplantısı, yarın saat 13.00-17.00 arasında iki aşamalı olarak yapılacak.
İlk aşamaya, Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkilileri katılacak.
Aynı gün gerçekleşecek ikinci aşamada ise sadece Para Politikası Kurulu üyeleri toplanacak ve görünüme ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra oylamaya geçilecek. Oylamadan sonra Para Politikası Kurulu üyeleri, gerekçeye temel teşkil edecek kısa metni oluşturacaklar. Karar, gerekçesiyle birlikte aynı gün saat 19.00'a kadar Merkez Bankası tarafından basın duyurusu ile açıklanacak.
Para Politikası Kurulu toplantı Özeti, toplantıyı takip eden 8 iş günü içinde yayımlanacak.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI YILMAZ'IN SON DEĞERLENDİRMESİ-
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın 6 Eylül tarihinde Erzurum'da yaptığı konuşma metninde, ''kısa vadeli faiz oranlarında öngörülen indirim sürecinin son çeyrekte başlayabileceği değerlendirilmektedir. Ancak, önümüzdeki dönemde açıklanacak her türlü yeni veri ve habere bağlı olarak olası faiz indirimlerinin zamanlaması ve miktarı farklılaşacaktır'' ifadesi yer almıştı.
Yılmaz, Erzurum'daki konuşmasında, uluslararası piyasalardaki risk miktarını ölçen endekslerin olduğunu dile getirerek, bugün itibarıyla uluslararası piyasalardaki riskin boyutunun geçen sene Türkiye piyasalarında Mayıs ve Ağustos'ta yaşanan dalgalanmalardan daha fazla olduğunu savunmuştu.
Yılmaz, faiz oranlarının vaktinden önce, şartlar uygun olmadan değiştirilmemesi gerektiğini anlatırken, ''şartlar uygun olmadan, vaktinden önce Merkez Bankası politika faizlerini değiştirirse, gerek iş ve aş üretenler gerekse kamusal otorite, daha fazla faiz ödemek zorunda kalır'' diye konuşmuştu.
Merkez Bankası, ''enflasyonun düşürülmesinde temel politika aracının kısa vadeli faiz oranları'' olduğu, bu çerçevede alınan ''kararların sadece enflasyon hedeflerini gerçekleştirmeye, enflasyonu hedefe uyumlu patikanın içinde kalıcı bir şekilde tutmaya yönelik olarak alındığını'' vurguluyor.
Öte yandan, bazı çevreler ise ekonominin durgunluğa gireceği endişesi ile Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun yarın yapacağı toplantıdan bir indirim kararı çıkmasını bekliyor.

AĞUSTOS 2006'DAN BERİ FAİZ DEĞİŞMEDİ-
Kurul, en son 20 Temmuz'daki toplantısında faiz oranlarını 0,25 puan artırmış, 24 Ağustos, 26 Eylül, 19 Ekim, 23 Kasım, 21 Aralık 2006 ve bu yıl 16 Ocak, 15 Şubat, 15 Mart, 18 Nisan ve 14 Mayıs, 13 Haziran ve 12 Temmuz'da yaptığı olağan toplantılarında kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmemişti.
Buna göre, halen gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17,50, borç verme faiz oranı da yüzde 22,50 olarak uygulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious