Para Politikası Kurulu bugün toplanyor

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün 10. olağan toplantısını gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Para Politikası Kurulu toplantısı, saat 14.00-17.00 arasında iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamaya, Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkilileri katılacak.

Aynı gün gerçekleşecek ikinci aşamada ise sadece Para Politikası Kurulu üyeleri toplanacak ve görünüme ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra oylamaya geçilecek. Oylama bittikten sonra Para Politikası Kurulu üyeleri, gerekçeye temel teşkil edecek kısa metni oluşturacak.

Karar, gerekçesiyle birlikte aynı gün saat 17.00 ile 19.00 arasında Merkez Bankası tarafından basın duyurusu ile açıklanacak. Kurul bu yıl, diğer olağan toplantılarını 23 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde yapacak.

FAİZDE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Bu arada, piyasalardaki beklenti, kısa vadeli faiz oranlarının kısa vadede değişmeyeceği yönünde bulunuyor. Kurul, en son 20 Temmuz'daki toplantısında faiz oranlarını 0,25 puan artırmış, 24 Ağustos ve ardından 26 Eylül'de yaptığı olağan toplantısında ise kısa vadeli faiz oranlarında bir değişiklik yapmamaıştı. Buna göre, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17,50, borç verme faiz oranı da yüzde 22,50 olarak kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious