Paranoya komediye dönüştü

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

İngiltere’de ortaya çıkan “ikinci 11 Eylül planı” sonrası tırmanışa geçen terör paranoyası, âdeta komediye dönüşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan havaalanlarında ‘bomba’ kelimesinin telaffuzu bile yolcuların tutuklanmasına ve seferlerin aksamasına yeterken, ABD bağlantılı uçuşlarda bir günde tam 7 uçakta birden “komedi gibi terör paniği” yaşandı. Tuvalet aynası yerinde olmadığı için bir uçak başka kente indirilirken, diğer bir olayda uçağa binmek istemeyen çocuğun bağırışının yol açtığı panik, yolcuları saatlerce havaalanında bekletti. Asılsız çıkan bomba ihbarı, başka bir uçağa acil iniş yaptırırken, diğer bir hadisede ise boş koltuktaki sahipsiz bıçak ‘terör paranoyasına’ yol açtı.

Ciddi ama ‘kara mizah’ örneği sayılabilecek bir başka hadisede ise Arjantin’den ABD’ye gelen Continental Airlines uçağındaki yolculardan birinin bagajında dinamit lokumu bulundu. Houston’da köpeklerin koklayarak tespit ettiği dinamit lokumu üzerine, valizin sahibi 21 yaşındaki Amerikalı üniversite öğrencisi derhal tutuklandı. Ancak öğrencinin ifadesinde “dinamit lokumunu Bolivya’da bir madenden ‘hatıra’ olarak aldığı” anlaşıldı. Amerikalı öğrencinin patlayıcı madde bulundurmak suçundan cezalandırılabileceği belirtiliyor.

ABD’nin Phoenix kentinden Charlotte’a giden US Airways uçağı ise bir yolcunun uçak personeliyle kavga etmesi üzerine Oklahoma City’ye indirildi ve yolcu gözaltına alındı. İngiltere’den Chicago’ya uçan American Airlines uçağı da niteliği açıklanmayan bir ‘güvenlik kaygısı’ üzerine Bangor kentine indirildi. ABD’deki en ilginç olaylardan biri de Corpus Christi’den Bakersfield’a giden Continental uçağında yaşandı. Personelin “tuvaletteki aynanın kaybolduğunu” fark etmesi üzerine uçak El Paso’ya indirildi. Yolcular tek tek aranarak sorgulandı; ancak “endişe verici” hiçbir sonuç çıkmadı. Philadelphia’dan Bradley’e uçan US Airways uçağında da koltukta unutulan bıçak büyük bir ‘terör paniğine’ sebep oldu; ama kimse tutuklanmadı. Sahipsiz bıçağı ‘delil’ kabul eden FBI ajanları yolcuları sorguya çekti; ardından “Hiçbir tehlike yok.” açıklaması yapıldı. New York’tan Dublin’e giden bir uçak da ‘bomba ihbarı’ üzerine İrlanda’nın batısında başka bir havaalanına indirildi; ama derhal boşaltılan uçakta yapılan aramada bomba bulunamadı. Son olayda, Chicago’dan kalkacak United Airlines uçağına binmek istemeyen bir çocuk, ‘uygunsuz’ şekilde bağırınca, uçağın kalkışı saatlerce geciktirildi; yolcular mağdur oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious