'Paraşütle uçuş' rekoruna hazırlanıyorlar

  • Giriş : 08.01.2008 / 16:37:00

Iğdır'dan Edirne'ye kadar hiç yere inmeden 2 günde, motorlu yamaç paraşütüyle geçerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefleyen 2 paraşütçü, antrenmanlarını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''Paraşütle durmadan en uzun süre uçuş'' rekoru kırmayı hedeflediklerini belirten Kadir Sağlam (27) ve Melih Köse (29), Şile'de günlük idmanlarını yamaç paraşütüyle yaparken, Pendik Kurtköy'de ise rüzgar alan bir arazide, havada asılı durarak dayanıklılıklarını artırmaya çalışıyor.

2 bin 85 kilometrelik yolculuğu kara yolunu takip ederek, hiç yere inmeden mayıs ayında 2 gün içinde tamamlamayı deneyecek olan Sağlam ve Köse, eğer başarılı olurlarsa, Meksika'da 2007 yılının Ağustos ayında motorlu yamaç paraşütüyle bin 144 kilometre yol alan Fernando Inarte'nin rekorunu kırarak, Guinness Rekorlar Kitabı'na adlarını yazdıracaklar.

Kadir Sağlam ve Melih Köse'nin AA muhabirine verdiği bilgiye göre, deneme için Iğdır'dan havalanarak, tandem olarak adlandırılan ikili yamaç paraşütüyle yol alınacak ve uygun rüzgar bulunduğu takdirde motor kapatılarak yakıt harcanmayacak.

Paraşütçüleri, arkadaşları makine mühendisi Alper Oğuztürk deneme süresince karadan takip edecek. Yakıt ikmalinin ise havadan gelecek bir başka paraşütçü yardımıyla yapılması planlanıyor.

Uçuş güzergahının Iğdır, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Çanakkale ve Edirne şeklinde olacağını anlatan Sağlam ve Köse, Edirne'de bir süre dinlendikten sonra İstanbul'a havadan gelerek, Hezarfen Ahmet Çelebi gibi Üsküdar'a inmeyi istediklerini bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious