Paravan operasyonu sanıkları adliye çıkarıldı

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Mali Suçlarla Büro Amirliği tarafından gerçekleştirilen "Paravan" operasyonu kapsamında gözaltına alınan 36 kişi adliyeye çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gözaltına alınan kişilerin yapılan sorgulamalarında 36'si adliyeye sevk edildi.

Mali Büro ekipleri yaptıkları istihbarat çalışması sonrasında, Ahmet Ş. ile SSK memuru olarak çalışan Salih U, Rasim Atıl A, Çafer Ş, Baki K, ve Serkan Erdinç A. isim şahısları, paravan şirketler aracılığı ile fiili çalışma karşılığı bulunmayan şahısları, geriye dönük çalışan beyan ederek, çalışma günü eksiklerini tamamlayarak SSK'den emekli olmalarını sağladıklarını tespit etti. Aynı kişilerin fiili çalışma karşılığı bulunmayan kişileri, geriye dönük veya halen çalışan beyan ederek, şahısların kendi adlarına ve bakmakla yükümlü oldukları kişilere sağlık karnesi temin ettikleri belirlendi. Ayrıca çalışmayan kişilere yüksek maaş göstererek ve iş göremez raporu vererek emekli olmasını sağladıklarını kaydedildi. Bu kişilerin SSK'ya borcu bulunan şahıslara "borcu yoktur" belgesi vererek prim borçlarını kapatılmasını sağladıkları vurgulandı.

Mali Büro Ekipleri ve SSK Müfettişlerinin 6 aylık bir çalışması sonucunda Ankara, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Mersin, Bartın ve Hatay illerinde yapılan operasyonlarda 67 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerle birlikte SSK sağlık karneleri, sigortali işe giriş belgeleri, prim belgeleri, tahakkuk fişleri, banka ve PTT havele dekontları, hesap cüzdanları, iş göremezlik raporları, paravan şirketlere ait evraklar, senetler, kaşeler, numaratör ve muhasebeci mühürleri, beyannameler, çeşitli dilekçeler, çeşitli notlar ve nufüs cüzdanları, pasaportlar, bilgisayarlar, bilgisayar hard diskleri, sahte çekler, 1 adet tabanca, 100 adet fişek ele geçirildi. Gözaltına alınan 31 kişinin ifadeleri alındıktan sonra savcılığın talimatı doğrultusunda salıverildi.

"Paravan" ismi verilen operasyonla ilgili 6 şirket kurulduğu belirlendi. Operasyon kapsamında 6 muhasebecinin gözalıtan alındı. SSK Memuru Rasim Atıl A.,'nın daha önce devleti dolandırma suçlamasıyla Mali Büro ekipleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious