Paravan şirket Beckham adına fatura kesmiş

Paravan şirket Beckham adına fatura kesmiş.12432
  • Giriş : 18.01.2008 / 20:51:00

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün başlattığı ve “Paravan” adı verilen operasyonda, Antalya, Bursa, Osmaniye ve İzmir'de gözaltına alınan 1'i kadın 13 zanlının sorguları Emniyette sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin uluslararası bilgileri değerlendirerek yaklaşık 6 aydır süren istihbarat, teknik ve fiziki takip sonucu, yabancı ülkelerin vatandaşlarına yönelik kredi kartı bilgilerini internet üzerinden elde ettikleri, kopyaladıkları ve kullandıkları öne sürülen suç örgütünün varlığı ortaya çıkarıldı. Suç örgütü üyesi oldukları iddia edilen ve Antalya, Bursa, Osmaniye ve İzmir'de yapılan operasyonlar sonucu yakalanan 1'i kadın 13 zanlının yarın adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.

Emniyette zanlılara ilişkin sorgu ve araştırma çalışması kapsamlı olarak yürütülürken, ele geçirilen 6 laptop ve 3 masa üstü bilgisayarın incelenmesiyle yeni bilgilere de ulaşıldı.

ÜLKE VE YABANCI SAYISI ARTIYOR

Yeni tespitler doğrultusunda, liderliğini C.S'nin yaptığı iddia edilen suç örgütünün, kredi kartı bilgilerini internet üzerinden elde ederek, kopyaladıkları kartlarla hesaplarından para çekildiği saptanan yabancı ülke vatandaşlarının sayısının 40 bine ulaştığı, bu kişilerin hesaplarından suç örgütü aracılığıyla büyük miktarlarda paralar çekildiği belirlendi.

Operasyonun takip aşamasında ABD, Kanada, Meksika, İspanya, Bulgaristan, Almanya, İspanya, Kore, İngiltere ve Tayvan'ın yer aldığı 10 ülkenin vatandaşlarına yönelik dolandırıcılığın tespit edildiği belirtilirken, sorgu ve araştırmalarla bu ülkelere Suudi Arabistan, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri'nin de eklendiği ve bu ülkelerin bazı vatandaşlarının da dolandırıcılığa maruz kaldıkları öğrenildi. 40 bini aşkın yabancının hesaplarına girilerek yapılan uluslararası boyuttaki kredi kartı dolandırıcılığının mali boyutunun 20 milyon YTL olarak hesaplandığı da belirtildi.

ÜNLÜ İSİMLER ADINA FATURALAR

C.S. ve diğer bazı zanlıların sahte kimliklerle paravan şirketler kurdukları öne sürülürken, bu şirketler adına kesilen faturalarda, ölen eski İngiltere başbakanlarından Winston Churchill, İngiliz futbolcu David Beckham'ın eşi Victoria Beckham, Galatasaraylı futbolcu Linderoth ve televizyon dizisi Sahil Güvenlik (Baywatch) ile ünlenen Amerikalı sanatçı Pamela Anderson'un adlarının da bulunduğu belirlenmişti.

Polisin son tespitleriyle, adına paravan şirketlerle fatura kesilen ünlü isimler arasında son olarak bir dönemin ABD'li ünlü sinema yıldızı Kim Basinger'in yer aldığı da bildirildi.

Suç örgütü lideri olduğu öne sürülen, “Hayalet” lakabıyla tanınan ve sahte kimlik kullandığı belirlenen C.S'nin dolandırıcılık suçlamasıyla arandığı da belirlendi.

Polisin olaya ilişkin soruşturmasını kapsamlı olarak yürüttüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious