Parayı veren, bir kıtadan diğer kıtaya yürüyerek geçecek

  • Giriş : 13.10.2007 / 23:24:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:48:19

Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü yaya geçişine de açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü yaya geçişine de açılıyor. Proje hayata geçince parayı veren, bir kıtadan diğer kıtaya yürüyerek geçecek. Projeye en büyük destek ise turizm sektöründen geliyor.

Eyfel Kulesi nasıl Paris ile bütünleşmiş ise İstanbul deyince ilk aklan gelen yerlerden biri Boğaziçi Köprüsü oluyor. Ve bu iki görsel mekan çok iyi kazanç bırakan bir ticarethanedir aynı zamanda. Boğaziçi Köprüsü şimdi sadece taşıtlardan değil, yayalardan da para almaya hazırlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin köprünün yaya trafiğine açılması projesi bitmek üzere. Köprü 1 Aralık 1977'ye kadar 3 yıl yaya trafiğe açık kalmış, terör olayları artınca güvenlik gerekçesiyle yaya geçişi yasaklanmıştı. O günlerde köprüden yayalar 1 lira ödeyerek geçerken binek araçlar 10 lira ödüyordu. Otomobillerin 3 YTL'den geçtiği köprüde yayalar için Eyfel Kulesi veya müze bilet fiyatları baz alınarak ücret tespit edilecek. Eyfel Kulesi 10 Euro'ya geziliyor.

 

Köprüden geçişin başlangıç noktası Avrupa yakası Ortaköy ayağında 15'er kişilik 2 asansör olacak. Buradan köprüye çıkıldıktan sonra isteyen, korkulukların kenarındaki 1.074 metrelik yolu yürüyerek Anadolu yakasına geçip, buradan bir taşıta binip gidebilecek. İsteyen asansöre bindiği noktaya geri dönebilecek. Köprünün her iki şeridinin de yaya trafiğine açılması mümkün ve proje buna göre hazırlanıyor.

Bazı düzenlemelerle Asya'dan Avrupa'ya yaya geçişi de mümkün ve Ulaştırma Bakanlığı ilgilileri bunun üzerinde de çalışıyor. Ortaköy'de asansörlerle köprüye çıkılan noktada Türkiye ve İstanbul'la ilgili hatıra türünden turistik eşyalar satan büfeler açılacak. Köprü yaya trafiğine açık olduğu yıllarda 7 yaşından küçük çocukların geçmesi yasaktı. Yeni dönemde de çocukların alınması düşünülmüyor. Ayrıca intihar olaylarına karşı da tedbir alınacak.

Trafik sıkışıklığının had safhada olduğu İstanbul'da yayaların, köprüde araçlardan daha hızlı ilerleyebileceğine Karayolları ilgilileri ihtimal vermiyor. Girişlerde trafik sıkışık olsa bile araçların köprü üzerinde ortalama 60 kilometre hızla seyrettiğini hatırlatan ilgililer, "İnsanların, araçları geçmesi mümkün değil." diyor.

Köprü yaya trafiğine açıldığı 10 Eylül 1974'ten yıl sonuna kadar yaklaşık 3,5 aylık dönemde 147 bin kişi geçiş yaptı. 1975 yılında 345 bin yayanın kullandığı köprüden nedense 1976 yılında geçişler azaldı ve yaya sayısı 154 bine düştü. 1977 yılında ise yasaklandığı 1 Aralık tarihine kadar 11 aylık dönemde 97 bin yaya köprüyü kullandı. Yayalara açık olduğu 1974 yılında Boğaziçi Köprüsü'nden günde ortalama 32 bin 500 araç geçiyordu. Araçlarda bu rakam 1975'te günde 47 bine, 1976'da 64 bine yükseldi.

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır: Benzer örnekler var
Projeye turistler muhakkak ilgi gösterir. İyi bir iştir. Hatta onlara geçtiklerine dair bir bröve verilirse gayet esprili bir şey olur. 10 Euro civarındaki fiyat, turistler için çok değil. Dünyada bunun Eyfel Kulesi gibi benzerleri mevcut.

Plan Tours sahibi Hüseyin Kurtoğulları: İstanbul kârlı çıkar
Turistler açısından enteresan olur. Fakat 10 Euro fazla, fiyatı maksimum 5 YTL'de tutmak gerek. Köprüden para kazanmayı değil, İstanbul'un tanıtımını yapmayı hedeflersek daha çok turist çekeriz. Yeterli sayıda turist alamayan İstanbul daha kârlı çıkar. Geçenlere ismiyle berat verilmesi onlarda unutulmaz anılar bırakır. Bu projenin ilgi göreceğini düşünüyorum.

Turistik Rehberler Birliği Başkanı Şerif Yenen: Çok güzel bir fikir
İstanbul'a gelen turist ortalama 2,5 gün kalıyor. Bu zamana köprüde yürümenin sığması kolay değil; fakat fikir güzel. İki kıtanın birleştiği yerde yürümek isteyenler çıkacak. Asansör güzel. İki kıtayı birleştiren köprünün dünyada başka örneği yok.

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yat. Birliği Genel Sekreteri Erhan Çakay: Turiste ilginç gelecek
İnsanların yurtdışında, 'iki kıta arasındaki köprüyü yürüyerek gezdim' demesi bile artı değerdir. Yaya geçişi turiste ilginç gelecektir. Bunu dünyaya bir ürün olarak sunabiliriz, ülkemizin tanıtımına da katkısı olur. Seyahat acenteleri günlük turlarına koyarlarsa turistler buraya gelebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious