Parayı veren düdüğü çalar

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Aldüllatif Şener: Parayı veren düdüğü çalar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aldüllatif Şener, Türkiye'de insanların ev sahibi olmasında kolaylık sağlayan mortgage yasa tasarısının insanlar tarafından yanlış algılandığını söyledi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aldüllatif Şener, Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda (VATSO) yapılan toplantıda, Ankara'da yaptığı sabah kahvaltısının ardından uçakla Van'a hareket ettiğini ve hava muhalefeti nedeniyle aç kaldığını belirterek akşam yemeğine geçmek istediğini ifade etti. Şener, toplantıda mortgage yasası hakkında kendisine yöneltilen soruya karşılık Türkiye'de insanların ev sahibi olmasında kolaylık sağlayan mortgage yasa tasarısının insanlar tarafından yanlış algılandığını söyledi.

Van'a zorlu bir yolculuk sonrası ancak gelebilen Bakan Şener, Ankara'dan hareket etmeden önce yaptığı kahvaltıyla kaldığını belirterek katıldığı VATSO meclis toplantısından yemeğe geçmeyi istedi. Hava muhalefeti ve aksayan program nedeniyle acıktığını belirten Şener, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.

Şener, Meclis başkanının koltuğuna davet etmesine ise "Bizim orda terziye dinlen demişler, oda ayağa kalmış. Biz sürekli oturuyoruz" şeklinde karşılık verdi. Mortgage yasası ile ilgili bir soruya cevap veren Şener, yasanın insanlar tarafından yanlış algılandığını belirterek, "Mortgage yasası, Nasrettin Hoca'nın değimiyle parayı veren düdüğü çalar anlamındadır. Sen parayı vereceksin düdüğü başkası çalacak mortgagede yoktur. Mortgage yasası, evi alan fiyatını öder mantığına dayanır. Yani mortgagein mantığı ev sahibi değil de onun parasını başkası ödesine dayanmıyor. Mortgage asla süspansiyona dayalı bir sistem değildir" şeklinde konuştu.

Şener, ruhsatsız evlerin sistemden yararlanamayacağını belirterek, yasanın amacının aynı zamanda kentlerin imar planlarına ve aynı zamanda uygun bir yapılaşmaya geçmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious