Parayla edilen şifa duasına inceleme

Parayla edilen şifa duasına inceleme.17113
  • Giriş : 30.06.2008 / 16:38:00

Kanseri duayla iyileştirdiğini ileri sürerek Erzurum Halk Eğitim Merkezi'ndeki salona 10'ar YTL karşılığı iki seansta aldığı yaklaşık 1300 kişiye ‘dua seansı’ yaptıran, Tuncer Çiftçi hakkında Cumhuriyet Savcılığı inceleme başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Müftülüğü Merkez Vaizi Ramazan Çiftçi, “Böyle bir şeyin dinde yeri yok. Hastalık, duayla tedavi edilmez. Oraya gidenler o kişiyi zengin etmekten başka birşey yapmadılar” dedi.

Erzurum'daki yerel yayın yapan Yıldız FM'in davetlisi olarak dün kente gelen Tuncer Çiftçi, Halk Eğitim Merkezi'nde toplantı düzenledi. Kanser başta olmak üzere tedavisi olmayan bazı hastalıkları dua ile tedavi ettiğini öne süren Tuncer Çiftçi'den ‘dua almak’ isteyenler bunun için giriş kapısında 10 YTL ödeyerek bilet aldı. 500 kişilik salona yaklaşık 1500 kişi girmek isteyince izdiham olurken, bedensel engelli çocuklarını da getirenler zor durumda kaldı. İlk seansta yaklaşık 1000 kişinin girdiği salonda ilahi konserinin ardından alkışlar arasında sahneye çıkan Tuncer Çiftçi, “Şimdi hep birlikte dua edeceğiz. Bunun için elinizi kalbinize koyun, gözlerinizi kapatın” dedi. Salondaki herkesin içinden ‘Estağfurullah’ demesini isteyen Çiftçi, daha sonra 2 dakika süreyle dua etti. Salondaki havasızlık nedeniyle bedensel ve zihinsel engelli çocuklar zor durumda kaldı. Bazı kişiler hastalık ve sorununu yazdığı küçük not kağıtlarını Tuncer Çiftçi'ye ulaştırmaya çalıştı. Yüzlerce not kağıdı poşetle toplanarak Çiftçi'ye ulaştırıldı.

İlk seanstan sonra salon dışına çıkan Tuncer Çiftçi, içeri giremeyenlere, “Salondakiler birazdan çıkacak, siz de biletinizi alın salona girin. Bakın arabayla geldik, bu salonu tuttuk, 2 gündür otelde kalıyorum. Güvenlik görevlilerine, ses cihazlarına para ödüyorum. Ben bir daha geldiğimde bu parayı nereden bulacağım? Haydi kardeşlerim güzel bir şekilde biletlerinizi alın, beni anlayın. Söz veriyorum, her ay geleceğim bundan sonra” dedi. Çiftçi'nin bu sözleri üzerine yaklaşık 300 kişi bilet alarak salona girince ikinci seans yapıldı.

POLİS KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ İNCELENECEK

Ülke genelinde büyük yankı uyandıran ‘dua seansı’ ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı, Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü'nden çekilen görüntüleri istedi. Cumhuriyet Savcılığı, görüntüleri izledikten sonra soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek.

‘OLMAZ BÖYLE ŞEY’

Öte yandan Erzurum Müftülüğü Merkez Vaizi Ramazan Çiftçi, Tuncer Çiftçi'nin iddia ettiği gibi hastalıkların dua ile tedavisinin mümkün olmadığını belirtti. Kuran-ı Kerim'de böyle birşey olmadığını dile getiren Çiftçi, “Adam diyor ‘Bana geleceksiniz, ben sizi iyileştireceğim’ diyor. Böyle bir şey dinin özünde yok. Din adına böyle bir şey söylemek mümkün değildir. Dini açıdan meseleye bakıldığında, bu şekilde yapılan işlerin amacı sadece para kazanmaktır. Bu dine karşı yanlışlıktır, kötü bir şeydir. Hastalıklar dua ile tedavi edilmez. Medet umarak oraya giden vatandaşlar o kişiyi zengin etmekten başka birşey yapmadılar” diye konuştu.

Erzurum'da sahte hoca 10 YTL'ye şifa duası ediyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious