Parayla saadet oluyor!

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Parayla saadet olur mu? Para mutluluğu satın alabilir mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Britanya'daki Warwick Üniversitesi'nden ekonomist Andrew Oswald ise, "Elimizde paranın mutluluğu satın alabildiğine dair birçok kanıt var" diyor. Asıl tartışmanın, etkinin büyüklüğü olduğunu vurgulayan Oswald, çalışmasıyla piyangoda 2 binle 250 bin dolar arasında para kazanan insanların iki yıl içinde 36 puanlık mutluluk ölçeğinde sadece
1-2 puan yükseldiklerini belirtiyor.
Nobel ödüllü Princeton ekonomisti Daniel Kahneman ise, çok para kazanmanın insanları daha mutlu edeceğinin bir ilüzyon olduğu görüşünde. Kahneman ve ekibinin 90 bin dolar ve üstünde kazanan hanelerle 55 binle 89 bin 999 dolar arasında kazananları karşılaştırdığı çalışmada, mutluluk oranları sırasıyla yüzde 43 ile 42. Michigan Üniversitesi'nden psikolog Richard E. Lucas'a göre, önemli bir nokta gözden kaçırılıyor: "150 bin dolar kazanan, 40 bin kazanana göre daha mutlu olduğunu söylüyor olabilir, fakat onları para mı daha mutlu yapıyor? Yoksa daha mutlu oldukları için, yaratıcılıkları ve enerjilerinin artmasının sonucunda mı daha zengin oluyorlar? Ya da başka bir faktör hem geliri artırıyor, hem mutluluğu tetikliyor olabilir mi?"
Lucas, "Bu üç senaryo için de elimizde kanıt var" diyor. Oswald ise birkaç bin daha fazla kazanmanın abartıldığını, "Mutluluk arıyorsanız doğru eşi bulun" diyerek vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious