Paris'te 10 kişi tutuklu yargılanacak

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Paris banliyölerinde geçen pazartesi günü düzenlenen operasyonlar sonucu gözaltına alınan bölücü terör örgütü yandaşları, bugün sorgu yargıcı karşısına çıktılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sorgu yargıcı, geç saatlere dek süren ön soruşturma sonunda, 15 bölücü örgüt militanı hakkında adli soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Daha sonra ikinci kez yargıç önüne çıkanlardan 10’nun tutuklu yargılanmasına karar verildi. Diğer 4 zanlının da tutuklu yargılanmalarına karar verilmesi bekleniyor.

Paris’teki operasyonlar çerçevesinde terör örgütünün başkentteki merkezi olan bir ’’kültür merkezine’’ de baskın düzenlenmiş, çeşitli evraklara ve bilgisayarlara el konmuştu.

Bu merkeze düzenlenen baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa’daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris’in çeşitli banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı belirtiliyor.

Gözaltına alınanlara, teröre mali kaynak sağlama dışında, ’’organize suç’’ ve ’’kara para aklama’’ suçlamaları yöneltiliyor.

Fransız basını, gözaltına alınanların uyuşturucu kaçakçılığı yapıyor olabileceği olasılığının da ciddi bir biçimde araştırıldığını belirtiyor.

Paris’teki operasyon, geçen yıl 2 PKK’lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin Avro’yu dolarla çevirmek isterken gözaltına alınmaları sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa’da terör örgütü PKK’nın faaliyetleri, 1993 yılında yasaklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious