Paris'te 14 PKK'lı için tutuklama

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Pazartesi günü başlayan Ahtapot operasyonunda Fransa'da gözaltına alınan 15 PKK'lıdan 14'ü tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa'nın başkenti Paris'in banliyölerinde geçen pazartesi günü düzenlenen 'Ahtapot' operasyonunda gözaltına alınan terör örgütü yandaşlarının ifadelerinin alınması, önceki gece geç saatlere kadar devam etti. Yargıç, haklarında adli soruşturma açılmasını istediği 15 kişiden 14'ünün tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Yakalanlar arasında PKK'nın Avrupa'daki üst düzey yöneticileri ve kasası olduğu belirtilen Ali Rıza Altun ve Nedim Seven ile yönetim kadrosundan Canan Kurtyılmaz da bulunuyor. Gözaltına alınanların dosyalarının operasyon emrini veren Uluslararası Terörle Mücadele Hakimi Jean Louis Brougiere ile birlikte diğer terörle mücadele hakimleri Thierry Fragnoli ile Philippe Coirre tarafından hazırlandığı öğrenildi.

TERÖRÜ FİNANSE EDİYORLAR

Tutuklanan PKK yöneticileri ile militanları hakkında 3 suç dosyası açıldığı ve "Terörist bir örgütle işbirliği içinde haksız kazanç sağlamak üzere çete kurmak", "Terörist bir örgütle işbirliği içinde para aklamak" ve "Terörizmi finanse etmek" suçlarından yargılanacakları belirtildi. Topladıkları haraçlarla Kuzey Irak’ta bulunan PKK ve 2003 yılında PKK’nin üst yönetim kadrosunca sivil hedefleri vurmak amacıyla kurulan "Kürdistan Özgürlük Şahinleri-TAK" örgütüne finansman sağlamakla da suçlanan 15 militandan birinin Avustralya pasaportu taşıyan bir Kürt kadın olduğu, diğerlerinin ise Fransa'da ikamet ettiği bildirildi. Paris'te yaşayan 33 yaşındaki Canan Kurtyılmaz ise eski parlamenterlerden Zübeyir Aydar ile Belçika'da görüşürken ele geçirildi ve Fransa'ya iade edilmesi bekleniyor.

UYUŞTURUCUYA DA BULAŞMIŞLAR

Operasyon sırasında yakalananların evlerinde ve Paris’teki Kürt Kültür Derneği'nde yapılan aramalarda bilgisayarlara, sahte kimlik, bir tabanca ve birçok belgeyle birlikte 34 bin Euro paraya el konulduğu, Versailles’da yapılan kara para aklama operasyonunda ise mali polisin terörle mücadele hakimlerine el konulan 800 bin Euro’yu teslim ettikleri açıklandı.

Terörle Mücadele Hakimi Jean Lois Brougiere’in operasyon dosyasını, Temmuz 2006'da topladıkları haraçlardan oluştuğu belirlenen 200 bin Euro’yu Dolar’a çevirmek üzereyken yakalanan ve bu paranın nereden geldiğini ispat edemeyen iki Kürt'ün yakalanmasıyla açtığı açıklandı. Bu paranın ve daha sonra başka bir operasyonda ele geçirilen 110 bin Euro'nun üzerinde yapılan incelemeler sonunda banknotlar üzerinde kokain izine rastlandığı ve buradan yola çıkarak militanların sadece haraç değil uyuşturucu işine de karıştığının tespit edildiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious