Paris'te Afganistan için toplandılar

Paris'te Afganistan için toplandılar.18168
  • Giriş : 12.12.2008 / 18:06:00

Avrupa Birliği dönem başkanı Fransa, Paris'te Afgan ve komşu ülkelerin dışişleri bakanlarını bir araya getirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Birliği dönem başkanı Fransa, pazar günü Paris'te Afganistan ve bu ülkeye komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının da katılımıyla gayri resmi bir toplantı düzenleyecek.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, toplantıda Afganistan'daki mevcut durum, terör ve uyuşturucu ile mücadele ve bölgesel işbirliği öncelikle ele alınacak.

Bu toplantı, Afganistan'a yapılacak mali yardımlar için 12 Haziran tarihinde düzenlenen uluslararası konferans ile 18 Eylül tarihinde düzenlenen AB-Orta Asya toplantısında ele alınan konuların sonuçlarının değerlendirilmesine olanak sağlayacak.

Toplantıya Afganistan'a doğrudan komşu altı ülke ile Hindistan, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, BM Genel Sekreteri, Almanya, G-8 dönem başkanı İtalya, AB ortak dış politika ve güvenlik yüksek temsilcisi Javier Solana katılacak.

Toplantının sonunda, sabahki oturuma katılanların dışında, Afganistan'a asker gönderen veya önemli mali yardımlarda bulunan 11 ülkenin dışişleri bakanının ve NATO Genel Sekreteri'nin de katılımıyla akşam çalışma yemeği düzenlenecek. Bu çalışma yemeğine Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*