Paris'te iftar çadırı kurulacak

Paris'te iftar çadırı kurulacak.8950
  • Giriş : 24.06.2009 / 09:04:00

Fransa'da temmuzda başlayacak Türk Mevsimi renkli geçecek. Ramazan'ın son gününde Paris'te halka açık iftar sofrası kurulacak, Türk mutfağı tanıtılacak. Ekim ayında ise Eyfel, kırmızı beyaza boyanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı sert tutumuyla bilinen Fransa'ya temmuz ayından itibaren 'Türk damgası' vurulacak. 1 Temmuz'da Fransa'da başlayacak ve 9 ay sürecek 'Türk Mevsimi' organizasyonunda 300'ü aşkın etkinlik gerçekleştirilecek. Ramazan ayının son günü olan 19 Eylül'de Paris'in göbeğine bir de 'iftar sofrası' kurulacak. Ünlü Chatelet Tiyatrosu'nun bulunduğu Victoria Caddesi'ndeki açık alanda kurulacak iftar sofrasında, Ramazan'ın son iftar yemeği isteyen herkese ücretsiz ikram edilecek ve mönü Türk mutfağından oluşacak. Gurbetçi Türk vatandaşlarının yanı sıra Afrika kökenli çok sayıda Müslüman Fransız vatandaşının yaşadığı Paris'te kurulacak iftar sofrasının yoğun ilgi görmesi bekleniyor. 'Türk Mevsimi' etkinliklerinin 1 Temmuz'da yapılacak açılış törenine Başbakan Erdoğan da katılacak.

İKSAV ORGANİZASYONU

İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Cultures France'in ortaklaşa yürüttükleri, her iki ülkenin Dışişleri ve Kültür bakanlıklarının denetledikleri 'Fransa'da Türk Mevsimi' organizasyonu 1 Temmuz'da başlayacak ve 31 Mart 2010'da sona erecek. 41 kentte 300'ün üzerinde etkinlik düzenlenecek. Türk Mevsimi açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de ekim ayında Grand Palais'deki bir sergi için Paris'te olacak.

EYFEL KIRMIZI-BEYAZ

Türkiye'nin yurtdışında gerçekleştireceği en kapsamlı organizasyonlar arasında yer alan 'Türk Mevsimi' etkinlikleri Türkiye ve Fransa tarafından ortaklaşa finanse edilecek ve yaklaşık 24 milyon euroya mal olacak. Paris'in simgesi olan Eyfel Kulesi 8 Ekim'den 29 Ekim'e kadar kırmızı ve beyaz renklerle aydınlatılacak. Etkinlikler kapsamında
4 Temmuz'da Anadolu Ateşi ve Mercan Dede, Eyfel'in bulunduğu Trocadero Meydanı'nda sahne alacak. Louvre Müzesi'nin bahçesine de Türk kahvehanesi inşa edilecek.

MERCAN DEDE ÜFLEYECEK ANADOLU ATEŞİ YANACAK

Paris'in ünlü Trocadero Meydanı'nda düzenlenecek halka açık etkinlikte, sufi müziği elektronik ritimlerle birleştiren Mercan Dede, dansçıları ve müzisyenleri eşliğinde bir konser verecek. Anadolu Ateşi de 28 Kasım-4 Aralık tarihlerinde Paris'ten sonra Lyon, Clermont Ferrand, Strasbourg şehirlerinde de sahne alacak.

FOÇA-MARSİLYA SEFERİ

360 Derece Tarih Araştırma Derneği tarafından yürütülen proje kapsamında 30 kürekli ve yelkenli Kybele gemisi, Foça'dan yola çıkıp, Yunanistan, İtalya, Korsika ve Monako'ya uğrayarak, 1 Temmuz'da Marsilya limanına varacak. Marsilya'da 3 hafta kalacak gemide, sergi, panel ve konferanslar gerçekleştirilecek.

LOUVRE'A TÜRK KAHVESİ

17 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde Louvre Müzesi'ne bağlı Tuileries bahçelerinde mimari tasarımı Han Tümertekin tarafından gerçekleştirilen bir Türk kahvehanesi inşa edilecek. Mekanda konserler, dans ve kukla gösterileri de olacak, Türk kahvesi ikram edilecek.

YAŞAR KEMAL'E SAYGI

Fransa Milli Kütüphanesi'nde Yaşar Kemal'e özel bir gece düzenlenecek. Kütüphanenin koleksiyonundaki Türk yapıtları bir ay boyunca Ayın Hazineleri etkinliği çerçevesinde sergilenecek.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*