Paris'te son skandal

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Fransa Cumhurbaşkanlığı'na yürüyen Sarkozy'nin danışmanı Deveciyan, Paris'te bir grup PKK'lıyla bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Paris'te tutuklanan PKK'lıların Fransız karşı casusluk servisine (DST)'ne çalıştıkları ve muhbir olarak kullanıldıkları iddiaları giderek büyüyor. PKK'lılar, Fransa'da terör estirmemeleri karşılığında para toplamalarına ve kara para aklama faaliyetlerine göz yumulacağına ilişkin söz aldıklarını da anlattı. Bu gelişmeler sürerken Ermeni asıllı milletvekili Patrik Deveciyan bir grup PKK'lı ile bir saat süren toplantı yaptı. Deveciyan burada, PKK militanlarıyla ilgili olarak açılan davanın kazanılması durumunda, PKK'nın ve Kürt mücadelesinin resmen tanınmasına da zemin oluşturabileceğini hatırlattı. Deveciyan, operasyonda tutuklanan 15 PKK'lıyla ilgili dosyaların içinin 'boş' olduğunu, bu nedenle kısa süre içinde serbest bırakılacaklarını tahmin ettiğini iddia etti Deveciyan'ın toplantıda, Türkiye'nin demokratik bir devlet olmadığını Kürtlerin tepkilerine katıldığını söylediği öne sürüldü.

PKK İLE BULUŞMUŞ

Öte yandan tutuklanan Atilla Balıkçı'nın verdiği ifadede, 2002-2006 yılları arasında PKK'nın Avrupa sorumlusu Rıza Altun'un karşı casusluk servisiyle irtibat halinde olduğunu doğruladı. Balıkçı 2003'te Deveciyan ile görüştüklerini de açıkladı.

Deveciyan kimdir?

Türk diplomatlarını şehit eden Ermeni terör örgütü ASALA'nın avukatlığını yapan Ermeni asıllı Patrik Deveciyan uzun yıllar Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın avukatlığını da yaptı. Sözde Ermeni soykırımının en ateşli savunucularından ve diaspora Ermenilerini yönlendiren ilk isim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious