Paris'te yapılan İzmir EXPO sunumu beğeni topladı

Paris'te yapılan İzmir EXPO sunumu beğeni topladı.16004
  • Giriş : 31.03.2008 / 18:47:00

BIE Genel Kurulunda yapılan İzmir'in sunumu, delegeleri ve katılımcıları adeta büyüledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sahne ve ses düzeninin ayarlanması için verilen 15 dakikalık aranın ardından Türkiye'nin sunumu başladı. Sunumu tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Alabora ile Esin Harvey yaptı.

Sunum deniz, gemi sesleri ve İzmir görüntüleri eşliğinde, Hüsnü Şenlendirici'nin sunduğu klarnet dinletisiyle başladı. Ardından İzmir'i tanıtan son derece modern teknolojiyle hazırlanmış sinevizyon gösterisi sunuldu. Bu gösteride İzmir'in tarihi ve doğal güzellikleri vurgulanırken, gerek altyapı, gerekse modern teknoloji bakımından Avrupa kentlerinin standartlarından herhangi farkı olmadığı vurgulandı.

Sunumun bir parçası olarak 5 kıtayı temsilen 5 genç, dünyanın geleceğini ilgilendiren sağlık, çevrenin korunması, su kaynakları gibi önemli konularda 5 soru yöneltti. Daha sonra kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, gençlerin sorduğu sorulara yanıt verdi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ile Dünya Sağlık Örgütü'nde görevli yönetici Prof. Dr. Tomris Türmen'in konuşmasının ardından modern ve geleneksel figürlerin bir arada kullanıldığı dans gösterisi, delegeler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, hükümetin İzmir EXPO 2015 projesine verdiği desteği bir kez daha teyit etmesinin ardından, İzmir'in Cumhuriyet Meydanında devam eden şölenin coşkusu canlı olarak sahneye aktarıldı ve İzmir'deki kalabalıkların ''EXPO'yu istiyoruz'' şeklindeki tezahüratları, Paris'te BIE Genel Kurulunda da dakikalarca yankılandı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmalarının ardından, sunuma katılan bütün heyet üyeleri sahneye çıkarak, İzmir için bestelenen tema şarkı çalınırken, eşlik ettiler. Bu sırada Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti ile İtalya Başbakanı Romano Prodi'yi sahneye davet etti. Türk ve İtalyan heyetler sahnede hep birlikte şarkıya eşlik ederken, dostluk açısından güzel görüntüler verdi.

Bu arada İzmir'in sunumu sırasında kürsüde yapılan konuşmaların yanı sıra alanlardan mesleklerinin önde gelen isimleri, yaptıkları kısa konuşmalarla İzmir'in projesine destek verdiler. Organizasyona Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Fenerbahçeli futbolcu Roberto Carlos, İzmir kültür, Sanat Eğitim Vakfı Başkanı Filiz Sarper Eczacıbaşı, iş adamı Mustafa Koç, piyano sanatçıları Güher ve Süher Pekinel, iş adamları Lucien Arkas, Ümit Boyner, İzmir Valisi Cahit Kıraç, manken Güzide Duran ve sanatçı Sezen Aksu.

Milano sunumuna destek veren eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore'nin konuşması ve Milano'nun sunumunun ardından, İzmir ekibinin biraz morallerinin bozulduğu gözlendi. Ama İzmir'in gerek tema, gerek teknik anlamda çok başarılı sunum gerçekleştirmesinin ardından İzmir tarafında yüzler güldü.

BİE delegelerinin de İzmir'in sunumundaki başarıdan oldukça etkilendikleri gözlendi.

Organizasyon komitesi BİE Genel Kuruluna giremeyen Türk katılımcılar için genel kurulun izlenebildiği iki özel salon hazırlattı. İçeriye giremeyenler de genel kurduldaki heyecanı yaşadı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious