Parkinson beyne pil takılarak tedavi ediliyor

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uygulanan bir yöntemle parkinson hastalığının tedavisinde beynin içine pil takılarak hastalığın ilerlemesi durduruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Parkinsonun beyindeki kontrol dışına çıkmış merkezlerden kaynaklandığını açıklayan Nöroşirürji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sertaç İşlekel, "İnce bir iğne yardımıyla kontrol dışına çıkan merkeze girerek, radyofrekans enerjisiyle o bölgeyi tahrip edip tedavi edebiliyoruz. Bu yönteme alternatif olarak, aynı tedaviyi beyin içine yerleştirdiğimiz pil aracılığıyla da yapabiliyoruz." dedi.

Bu teknikte beynin içine elektrotlar yerleştirilerek köprücük kemiğinin altına, cilt altında kalacak şekilde cihaz yerleştirildiğini kaydeden Prof. Dr. İşlekel, "Pil ayarlanarak, pankreas tedavisi yapılıyor. Bu şekilde bozuk merkezi kontrol altına alıyoruz. Rahatsızlık beyindeki hassas bir bölgedeyse burayı yakmak mümkün olmuyor ancak pil taktığımızda hassas bölgeleri de uyarabiliyoruz." diye konuştu.

Bu yöntemle parkinsonun ilerlemesinin durdurulduğunu ve ilaç bağımlılığının ortadan kalktığını belirten İşlekel, "Ancak dünyada bu pili üreten tek firma var. Türkiye bu cihazı pahalı satın alıyor ve öyle satıyor. Bu da hastalar için büyük bir handikap. Bu problemin çözülmesi gerekiyor." dedi.

Sözkonusu cihazı şimdiye kadar 25 hastaya taktığını açıklayan İşlekel, sonuçların çok olumlu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious