Parmağını kesip başbakana gönderdi

  • Giriş : 24.08.2007 / 11:33:00

Japonya'da, protesto amacıyla serçe parmağını keserek bir mektupla başbakan Shinzo Abe'ye gönderen bir kişi polis tarafından tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis, milliyetçi olduğu belirtilen ve ülkenin batısındaki Kurashiki'de faaliyet gösteren sağcı bir grubun lideri olan 54 yaşındaki Yoshihiro Tanjo'nun, başbakanın Yasukuni Savaş Anıtı'nı ziyaret etmemesini protesto etmek için parmağını kestiğini söyledi.

İşsiz olan Tanjo'nun parmağıyla birlikte bir protesto mektubu ve parmağını kestiği sahneleri içeren bir DVD’i de Abe'nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrat Parti genel merkezine gönderdiği belirtiliyor.

'ÖNEMSEMEYECEKLERDİ'
Bir bölümü Japon televizyonlarında da yayınlanan DVD'de Tanjo, büyük bir Japon bayrağının önünde geleneksel bir kimono giyerken ve konuşmasını bir parşömenden okurken görülüyor. Kyodo haber ajansı, Tanjo'nun polise "Sadece mektup gönderirsem önemsemeyeceklerini düşündüm. Bu nedenle küçük parmağımı da kesip koydum," dediğini bildirdi.

Başbakan Abe, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı sonunda teslim oluşunun yıldönümü olan 15 Ağustos'ta Yasukuni Savaş Anıtı'nı ziyaret etmemişti.

Yasuniki Savaş Anıtı'nda imparator adına savaşanlar da onurlandırılıyor. Anıta yapılan ziyaretler bu nedenle, Japonya tarafından işgal edilmiş ülkelerle diplomatik sorunlara neden oluyor.

Geçmişte, anıtı sık sık ziyaret eden muhafazakâr başbakanın Japonya'nın komşuları Çin ve Güney Kore ile ilişkilerini düzeltmek istediği için bu kez ziyaret etmekten kaçındığı yorumları yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious