Parmak bebek

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

22 günlük parmak bebek, kalp ameliyatıyla yaşama tutundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi’nde, kalp ve akciğer yetmezliği bulunan 720 gram ağırlığındaki 22 günlük parmak bebek, başarılı bir kalp ameliyatı ile sağlıklı bir bünyeye kavuştu.

Kayseri’de eşine az rastlanır bir şekilde dünyaya gelen minik bir bebek, başarılı bir cerrahi operasyonla yaşama tutundu. Kalp ve akciğer yetmezliği tanısı yapılan, henüz adı bile konmayan 22 günlük bebek, kalp ameliyatıyla ölümden döndü.

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Hakan Ceyran yaptığı açıklamada, ’Parmak Çocuğu Hayata Döndürme Operasyonu’ adını verdikleri ameliyatın başarı bir şekilde sonuçlandığını ve küçük bebeğin hayata döndürüldüğünü söyledi. Minik bebeğin sağlığına kavuştuğunu belirten Doç. Dr. Ceyran şöyle devam etti: "720 gram olarak dünyaya gelen ve doğduktan sonra yoğun bakıma alınan kız çocuğu hastamız kliniğimizde gözetim altına alındı. Yaptığımız ilk tetkik ve değerlendirmeler sonunda bebeğimize cerrahi operasyon kararı aldık."

Yapılan ilk tetkiklerde kalp ve akciğer yetmezliği tanısı koyduklarını ifade eden Ceyran, "Anne karnında çocuğun yaşamasını sağlayan damar yapılarından biri olan ancak doğumdan hemen sonra kapanması gereken yapının kapanmaması, çocukta kalp ve akciğer rahatsızlığı oluşturmaktaydı. Patent Duktus Arteriyozus kısaca PDA tanısı koyduğumuz minik bebek, kalp ve akciğer yetmezliği nedeniyle solunum destek ünitesine bağlı olarak yaşıyor ve bu cihazdan ayrılamıyordu. Yapılan son derece başarılı bir ameliyatla küçük bebek sağlığına kavuşturuldu." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious