Parmak maymun soyu kurumamış

Parmak maymun soyu kurumamış.8439
  • Giriş : 20.11.2008 / 08:26:00

Parmak maymun canlı olarak en son 1921'de görülmüştü. 8 yıl önce bu tür bir maymun fare kapanında öldü. Geçtiğimiz günse yaşadıkları kesinleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

90 yıl sonra ilk parmak maymun Endonez'ya da bulundu. En son yaklaşık 90 yıl önce bir örneğine rastlanılan maymun türünün 4 üyesi Endonezya'da bulundu. Ülkenin Sulawesi adasındaki sisli dağlık bölgede araştırma yapan bilimadamları, en küçük maymun türü olarak bilinen cüce tarsirer'lerin bir üyesini buldu. Bilim adamları 2 ay uğraştıktan sonra fare büyüklüğündeki 4 maymundan üçünü yakalamayı başardı.

Öte yandan yakalanan tarsiyerlerden (parmak maymun) biri, ekipte yer alan Texas Üniversitesi A&M Üniversitesi antropoloğu profesör Sharon Gursky-Doyen'i ısırdı. Maymunun boynuna radyo vericisi takmaya çalışan Gursky-Doyen, "Başlarını 180 derece çevirebiliyor bu tür. O yüzden zorlandık biraz. Parmağımı ısırınca kanadı. Sonuçta, dünyada bir tarsiyer tarafıdnan ısırılmış ilk bilimadamı ünvanı kazandım" diye şakayla anlattı yaşanan olayı. 50 gram ağırlığındaki tarsiyer maymunları, vücutlarıyla orantısız iri gözleri ve iri kulaklarıyla biliniyor.

Dünyadan en son canlı bir tarsiyer maymununa 1921 yılında rastlanmıştı. 2000 yılında yine aynı bölgede bir grup bilimadamının kurduğu fare kapanı, yanlışlıkla bir tarsiyeri öldürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*