Parmaklar seçimde yine boyanacak

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Genel seçimlerde oy kullananların parmağına artık boya sürülmeyeceği müjdesi yasa engeline takıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görev süresi dolan Erdoğan, 18 Aralık 2006'da yaptığı açıklamada, artık bilgisayarlı kayıt sistemine geçildiğini, bu nedenle mükerrer oy kullanılmasını engellemek için parmağa boya sürmeye ihtiyaçları kalmadığını söylemişti. YSK, Aralık 2006'da bilgisayarlı seçim sisteminin nasıl uygulanacağını gösteren bir genelge yayımladı. Tüm seçmenlerin vatandaşlık kimlik numaralarıyla oy kullanacağı, bütün işlemlerin kimlik numaraları üzerinden yapılacağı ifade edildi. YSK'nın öngördüğü sisteme göre, oy kullanan kişi bir başka yerde oy kullanmak istemesi halinde bilgisayar sistemi uyarıda bulunacak ve mükerrer oyu engelleyecekti.

Yasa engelliyor
Ancak 43 milyon seçmeni bilgisayar sistemine kaydeden YSK'nın, gelecek seçimde mecburen parmak boyama sistemini uygulayacağı ortaya çıktı. Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da, "oy kullanan seçmenin sol elinin işaretparmağının çıkmayan özel boya ile boyanacağı" düzenlemesi yer alıyor. Bu konuda gerekli yasal değişiklik yapılamadığı için de parmaklar yeniden boyanacak.

Anayasa'nın 67. maddesine göre, seçimden önceki bir yıl içinde gerçekleştirilen düzenlemeler ilk seçimde uygulanamıyor. Bu nedenle kanunda bugün değişiklik yapılsa bile, "boya" uygulaması Anayasa gereği 4 Kasım'da yapılması öngörülen seçimde geçerli olacak. YSK da bu nedenle boya sipariş etti. Seçimde bilgisayar kaydı da tutulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious