Parmaklıkların arkası beyaz perdede

Parmaklıkların arkası beyaz perdede.12074
  • Giriş : 22.02.2008 / 08:41:00

''Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım'' filminin Ankara galası yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet ve Kültür ve Turizm bakanlıklarının desteğiyle çekilen ''Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım'' filminin Ankara galası yapıldı.


Senaryo Yazarları Derneğinin (SENDER) Bayrampaşa ve Paşakapısı cezaevlerinde başlattığı ''Hayal Kurmak Serbest Film Atölyesi'' projesi kapsamında, Adalet ve Kültür ve Turizm bakanlıklarının desteğiyle çekilen ''Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım'' filminin Ankara galası yapıldı.

Cinebonus Bilkent Sinemaları'ndaki galaya, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, filmin yönetmeni oyuncu Hamdi Alkan, yapımcı Birol Güven, başrol oyuncusu Vural Çelik ile çok sayıda davetli katıldı.

Gösterimden önce filmdeki şarkıların söz yazarları ve filmin çekimleri sırasında Bayrampaşa Cezaevinde mahkum olarak bulunan Aydın Güven ve Fırat Koca, müzisyen Fahir Atakoğlu eşliğinde filmdeki şarkılarını seslendirdi.

Daha sonra filmin yönetmeni Hamdi Alkan, sahneye davet ettiği Emine Erdoğan'ın bugün doğum günü olduğunu belirterek, küçük bir doğum günü pastası sundu. Alkan, ''Filmimiz Emine Erdoğan'a güzel bir hediye oldu'' dedi.

Adalet Bakanı Şahin de film öncesi yaptığı konuşmada, insanların anlaşabildiği iki dilden birinin sanat diğerinin spor olduğunu belirtti.

Cezaevlerindeki mahkumların yeniden topluma kazandırılması için projeler hazırladıklarını ve bunları hayata geçirdiklerini anlatan Şahin, ''Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım'' filminin de mahkumların topluma kazandırılması çalışmalarının en güzel örneği olduğunu kaydetti.

Şahin, filmde cezaevlerindeki koşulların eleştirildiğini ve bu eleştirilerden yola çıkarak sorunların çözümü için çalışacaklarını ifade ederek, ''Filmde, yargımızın zaman zaman yaşadığı sorunlar gündeme geliyor. Onları düzeltmek için daha fazla çaba sarf etmeliyiz. Bayrampaşa Cezaevi bu filmde şu anki koşullarıyla görültülendi. Birkaç ay sonra bu cezaevi kapanarak, buradaki mahkumlar Silivri'de yapımı tamamlanan cezaevi kompleksine taşınacak'' dedi.

Filmin yapımcısı Birol Güven de dünyada senaryosunu mahkumlarının yazdığı, oynadığı ve müziklerini yaptığı başka filmin olmadığını belirterek, filmin gelirinin cezaevlerindeki sanatsal etkinliklerde kullanılacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından, gerçek mahkum ve infaz koruma memurlarının da rol aldığı ''Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım'' filminin gösterimi 5 salonda aynı anda başladı.

Gösterimin ardından gazetecilerin filme ilişkin sorularını yanıtlayan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, hayatın gerçek bir kesitini izlediklerini ve çok duygulandığını söyledi.

Filme konu edilen yargı hatalarının bir daha yaşanmamasını dileyen Gerçeker, ''Yargı mensupları olarak, yanlışların olmaması için meslektaşlarımızın her zaman çok hassas, çok dikkatli olmaları gerektiğine inanıyorum'' dedi.

Filmi izlerken çok heyecanlandığını ifade eden Emine Erdoğan da Adalet Bakanı Şahin'in ''filmi izlerken, neyi hatırladınız efendim? Geçmiş günlere gittiniz herhalde'' diye sorması üzerine, ''Malum günleri hatırladım. Aynen öyle, dünyada da olduğu gibi Türkiye'nin de gerçeği bu film. İçerideki kardeşlerimize geçmiş olsun diyorum, Allah kurtarsın'' diye konuştu.

-''HATALARI ORTADAN KALDIRMAK GİBİ SORUMLULUĞUMUZ VAR''-

Adalet Bakanı Şahin de filmin çekimlerine Adalet Bakanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bayrampaşa Cezaevi savcısı, müdürü ve tabur komutanının yardımcı olduğunu belirtti.

Tutuklu ve hükümlülerin gözüyle cezaevi yönetimi ve yargının nasıl çalıştığını bu filmin gösterdiğini kaydeden Şahin, ''Adalet Bakanı ve tüm yargı mensupları olarak eleştirildiğimiz bir filmden mutlaka sonuçlar çıkarmalıyız. Filmde dile getirilen sorunları, hataları ortadan kaldırmak gibi sorumluluğumuz var. Buradaki eleştirileri bir uyarı olarak kabul edip, düzeltmek için çalışıyoruz. Silivri'de yapımı tamamlanan cezaevinde bir başka film çevrilirse farklı bir yapıyla karşılaşılır'' dedi.

Büyük bölümü Bayrampaşa Cezaevi'nde çekilen filmde, aralarında Volkan Çelik, Tamer Karadağlı, Halil Ergün, Hakan Yılmaz, Ali Sunal, Yeşim Salkım, Hatice Arslan, Doğa Rutkay, Aliye Uzunatağan ve Turgay Tanülkü gibi ünlü tiyatro ve sinema sanatçılarının yanı sıra 24'ü koğuş sakini, 104 mahkum ve 26 infaz koruma memuru rol alıyor.

Yapımcılığını Mint Yapım'ın üstlendiği filmin afiş fotoğrafını ise cezaevi tabur komutanı çekti.

Film, yarın sinemalarda vizyona girecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious