Parti başkanına 10 yıl siyasetten men

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Belçika'da Yargıtay, aşırı sağcı Milliyetçi Cephe (Front National / FN) partisinin başkanı Daniel Feret'e verilen cezayı onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Feret (62), 1999-2002 döneminde yapılan parti propagandaları çerçevesinde ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile suçlanıyordu.

Propaganda çalışmalarında yabancıları ve özellikle Müslümanları hedef alan FN, bu kişilerin "Belçika'nın ekonomik sorunlarının sorumlusu" olduklarını, "din özgürlüğünün kısıtlanması gerektiğini" savunuyor, "yabancılara işsizlik tazminatı, sosyal yardım ve eğitim olanaklarının kısıtlanmasını" öneriyor.

FN avukatları, "ifade özgürlüğü" unsurunu kullanarak savunma yaparken Savcılık ve müdahil taraf olarak mahkemeye katılan sivil toplum kuruluşları, "ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığı" görüşünü savundu ve "ifade özgürlüğü sınırlamalarının demokratik toplumun sağlığı için gerektiğini" belirtti.

Feret, yabancıları "hırsız, cani, terörist" gibi genellemelerle adlandırmaktan ve ırkçılıktan da suçlu bulundu.

Brüksel Temyiz Mahkemesi, geçen nisan ayında, FN Başkanı Feret'in suçunu sabit görüp, 10 yıl boyunca siyasi haklardan mahrumiyet cezası verirken, söz konusu şahsın 250 saatlik "mecburi hizmet" ile "yabancıların sosyal uyumu yönünde faaliyet gösteren bir kurum için çalışması" koşulunu da getirmişti.

Feret'in itirazını inceleyen ve haksız bulan Yargıtay kararına göre siyasi hakları elinden alınan söz konusu şahıs 1994 yılında seçildiği Brüksel Parlamentosu'ndaki milletvekili koltuğundan da uzaklaştırılacak.

Belçika adaleti tarafından, 1987 yılında sahte belge düzenlemek suçundan bir yıl tecilli hapis cezasına çarptırılan Feret, mecburi hizmet cezasını kabul etmezse 10 ay tecilsiz hapis yatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious