Parti bürosuna saldırı: 9 ölü

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Musul'daki bürosuna bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 9'a yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın başkenti Bağdat'ın 380 kilometre kuzeybatısındaki Musul'da düzenlenen saldırıda 36 kişi de yaralandı. Polis kaynakları, saldırganın bomba yüklü bir kamyonu büro yakınlarında patlattığını açıkladı. Saldırıda ölenlerin 5'ini, yaralıların ise 24'ünü peşmergeler oluşturuyor. Patlamanın etkisiyle IKYB bürosunun yanısıra çevredeki binalar da büyük zarar gördü.
IKYB'nin resmî gazetesinin ülkenin güneyindeki Basra'da yaşayan Şii lider Şeyh El Yakubi'nin Kerkük'te mezhep savaşı başlatmak istediğini iddia etmesi, iki grup arasındaki gerilimi arttırmıştı. IKYB'nin Kut'taki bürosu El Yakubi'nin takipçisi Fazilet partisi üyeleri tarafından yakılmış; Kerbela ve Bağdat bürolarına da saldırılar düzenlenmişti.

Bu arada, Şiilerin kutsal kenti Kerbela'da Şii lider Ayetullah Mahmud El Hasani'nin takipçileri ile Irak askerleri arasında çıkan çatışmalarda en az 6 kişi öldü. Hz. Hüseyin'in türbesi yakınındaki şiddetli çatışmalardan sonra Bağdat'ın 80 kilometre güneyindeki kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ayetullah El Hasani, 1999 yılında suikasta kurban giden Ayettullah Muhammed Sadik El Sadr'ın talebelerindendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious