Parti kapatmak çağdaş demokrasilerde çare olamaz

Parti kapatmak çağdaş demokrasilerde çare olamaz.10185
  • Giriş : 16.03.2008 / 12:51:00

AK Parti aleyhine açılan kapatma davası hakkında TÜSİAD'tan açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İş dünyası peş peşe açıklamalar yapıp sert tepki gösterirken, AK Parti aleyhine açılan kapatma davası hakkında günlerdir suskunluğunu koruyan TÜSİAD sonunda sessizliğini bozdu. TÜSİAD, "Parti kapatmak çağdaş demokrasilerde çare olamaz" dedi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Demokratik yaşamın vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin, seçmenden aldıkları oyun düzeyi ne olursa olsun, kapatılma talebi ile karşılaşmaları, bir asıra yakın çoğulcu parlamenter rejim deneyimi olan Türk demokrasisi açısından kabul edilemez.

Geçmiş tecrübeler, siyasi partilerin kapatılmasının Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümüne katkıda bulunmadığını göstermiş, Türk demokrasisinin evrensel standartlarda işlediği hususunda gerek iç, gerekse uluslararası kamuoyunda ciddi soru işaretlerinin doğmasına yol açmıştır.

Siyasetin amacı, seçmenden alınan yetkinin, istismar edilmeden, çoğulcu demokratik sistemin anayasal sınırları içinde, ülke refahı için en iyi şekilde kullanılmasıdır. Siyasi partilerimiz, demokratik süreci hem şekillendiren, hem de uygulayan temel unsurlar olduklarından, daha ileri bir demokratik standardın da mimarları yine siyasi partiler olacaktır. Siyasi partilerden beklentimiz, Türkiye’yi, kutuplaşmaları körükleyen bir siyasi atmosferden, uzlaşı ve refah projeleri üreten bir siyaset ortamına taşımalarıdır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious