Partiler, '25 yaş' konusunda hemfikir

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Siyasi partiler, seçilme yaşını 25'e indiren düzenlemenin ise önümüzdeki seçimde mutlaka uygulanmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

''Seçimlerin birkaç ay öne çekilmesi'' durumunda, seçilme yaşını 25'e indiren düzenlemenin, Anayasa'nın 67. maddesindeki ''Seçim kanunlarındaki değişiklikler yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz'' hükmü uyarınca ilk seçimde uygulanamayacağına dikkati çeken muhalefet sözcüleri, bu durumda ''25 yaşı'' güvence altına alacak yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini savunuyorlar. Anamuhalefet partisi CHP yöneticileri ise 25 yaşla ilgili düzenlemeyi önemsediklerini ancak ''AKP'nin partisel hesaplarına göre Haziran ya da Eylül'de yapılacak bir seçime desteklerinin söz konusu olmayacağı''nın altını çiziyor.

AK Parti, CHP, ANAVATAN, DYP, MHP ve DSP yöneticileri, erken seçim ve seçilme yaşını 25'e indiren düzenleme konusundaki görüşlerini açıkladılar.

''Sayın Başbakanımızın, genel başkanımızın ifade ettiği gibi seçim zamanında yapılacaktır'' diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, böylece 25 yaşın önümüzdeki seçimlerde uygulanacağını vurguladı.

Sözen, ülke nüfusunun yüzde 70'inin 35 yaşın altında olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Genç nüfusa sahip bir ülke konumundayız. Elbette ki seçilme yaşının 25 yaşa indirilmiş olması Türkiye'nin nüfus özelliğiyle örtüşen bir durum. 4 Kasım 2007 tarihinde genel seçimlerin yapılması planlandığı için genç adayların da ben büyük bir şans olduğunu düşünüyorum.''

-CHP'Lİ ÖZYÜREK: ''KAFALARI KARIŞIK''-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek ise son dönemde iktidardan genel seçimlerle ilgili farklı açıklamalar yapıldığını savunarak, ''Anlaşılan o ki kafaları karışık'' diye konuştu.

Genel seçimlerin 4 Kasım'dan bir iki ay önceye alınması durumunda, seçilme yaşını 25'e indiren anayasa değişikliğinin uygulanamayacağına işaret eden Özyürek, şöyle devam etti:

''Biz 25 yaşla ilgili düzenlemeyi önemsiyoruz. Artık bu aşamada seçimin zamanında yapılması gerektiğini düşünüyoruz. AKP'nin keyfine, partisel hesaplarına göre, Haziran ya da Eylül'de bir seçime bizim desteğimiz söz konusu olmaz. 25 yaşla ilgili düzenlemeyi önemsiyorlarsa o zaman seçimi Kasım'da yaparlar. Seçimi bir iki ay önceye alıp anayasada 25 yaşın bu seçimde uygulanmasına yönelik yeni bir değişiklik yapılmasına hiç gerek yok.''

-ANAVATAN'LI UZUN: ''MÜMKÜN OLAN EN ERKEN TARİH''-

ANAVATAN Genel Başkan Yardımcısı Salih Uzun da ''samimiyetsizlikle'' suçladığı AK Parti iktidarından kurtulmak için mümkün olan en erken tarihte seçim yapılması gerektiğini savundu.

İlk genel seçimde 25 yaşındaki gençlerin seçilebilmelerine olanak tanıyan anayasa değişikliğinin uygulanması gerektiğini kaydeden Uzun, seçim tarihi Kasım ayından öne alınırsa 25 yaşla ilgili düzenlemeyi uygulayabilmek için Anayasa Değişikliği gerektiğini belirtti.

Uzun, bu konuda parti olarak gereken desteği vereceklerini kaydederek, şunları söyledi:

''Aslında beş yılı boşa geçirdiler, akılları yeni başlarına geldi. Gençlik en son akla gelmemeliydi. İradesini beş yıl kullanamayan tek başına hükümetin bu iradesizliğini, bu samimiyetsizliğini gençler görecektir. Sormazlar mı; (ilk dört yıl aklınız neredeydi?) diye. Önce orman yasası ile birlikte bu konuyu gündeme getirmişlerdi. Sormazlar mı; (seçilme yaşının orman yasasıyla ne alakası vardı?) diye...''

-DYP'Lİ BEDÜK: ''25 YAŞ MUTLAKA UYGULANMALI''-

DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük de 25 yaşla ilgili düzenlemenin bir ihtilaf konusu olarak gündemde tutulmaması gerektiğini ifade etti. Bedük, seçimlerin erkene alınması durumunda bu konuda Anayasa Değişikliği yapılması gerektiğini belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

''O zaman iktidarı ve muhalefetiyle bütünleşmek suretiyle süratle Anayasa değişikliğini öngören teklifini gündeme getirmeleri ve meclisten geçirmeleri gerekir. Eğer bu yapılmazsa arkasından da erken seçim olursa taraflardan herhangi bir tanesinin bu uygulamanın Anayasa aykırı olacağı düşüncesiyle seçim sonuçlarının iptaliyle ilgili bir dava açma hakkı doğabilecektir.

25 yaş ile ilgili getirilmiş olan düzenleme doğrudur, isabetlidir ve ilk seçimlerde de mutlaka uygulanması gerekmektedir. Bunun için Anayasa Değişikliği yapılması gerekiyorsa bu yapılmalıdır. Bu konunun netleşmesi için DYP YSK'ya müracaat etmiştir. Bu müracaat, gelecekte ortaya çıkması muhtemel ihtilafları ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır.''

-MHP'Lİ ŞANDIR: ''ERKEN DEĞİL GECİKTİRİLMİŞ SEÇİM''-

Ülkede bir süreden beri erken seçim koşulları oluştuğunu savunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır da ''Hukuki ömrü olabilir ama bu TBMM, doğal ömrünü tamamlamıştır. Biz seçim için en uygun tarih olarak daha önce 11 Mart 2007'yi önermiştik, kabul edilmedi'' diye konuştu.

Şandır, ''mevcut parlamentonun Cumhurbaşkanı seçmesi durumunda yaşanacak tartışmalar ve gerginliklerin ülkeye zarar vereceğini'' belirterek, şunları söyledi:

''Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yapılacak bir genel seçim erken seçim olmaz, geciktirilmiş bir seçim olur. Ancak yine de iktidar, seçimleri Kasım'dan bir iki ay önceye çekmeyi düşünürse buna bir itirazımız olmaz. Bu durumda 25 yaşla ilgili düzenlemenin bu seçimde uygulanabilmesine yönelik bir Anayasa Değişikliği yapılması zorunlu hale gelir.''

-DSP'Lİ TAN: ''İYİ NİYET EKSİKLİĞİ VAR''-

DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan da iktidarın 4 yıl bekledikten sonra genel seçim tartışılmaya başladıktan sonra 25 yaşla ilgili düzenlemeyi gerçekleştirdiğini söyledi.

Şimdi erken seçim gündeme gelirse 25 yaşla ilgili risk doğacağını ve yeni bir anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulacağını kaydeden Tan, ''Burada iyi niyet eksikliği var. Gerekirse anayasa değiştirilebilir. Ancak eğer yeni bir Anayasa Değişikliği yapılacaksa o zaman seçim yasaları da ele alınmalı. Sadece gençlerin önünü açmak yerine topyekun Türk seçmenin önü açılmalı. Bunun için de yüzde 10 barajını düşürerek, temsilde adaleti sağlamak gerekiyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious