Partiler kadın adaylara göz dikti

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Toplumun hemen her kesiminden siyasi partilere, ''kadın adayları unutmayın'' çağrısı yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bazı partiler adaylık başvurularında kadınlara kolaylık sağlarken, bazıları kadınları seçilebilecek yerlerden aday göstereceğini söylüyor. Siyasi partiler bir seçim öncesinde daha gözlerini kadınlara çevirdi.

TBMM'de bu dönem 24 kadın milletvekili var. Siyasi partiler, bu sayının artması gerektiğinin altını çiziyor, 22 Temmuz seçimlerine de "daha çok kadın" sloganıyla hazırlanıyor.

Adaylık başvurularını almaya başlayan ilk parti AK Parti. AK Parti'de kadın adaylara, adaylık başvurusunda pozitif ayrımcılık yok. Yani kadın adaylar da erkekler gibi 2 bin YTL ödüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kadın adayların yarışa girmesini istiyoruz. Teamül yoklamalarına katılacaklar ama kararı yönetim verecek" dedi.

"Gerekirse başımı açarım"

AK Parti'den siyasete girmek isteyen kadınlar başvurularını yapmaya başladı. AK Parti'ye başvuran bir türbanlı kadın, "Yasalar neyi yapmamı gerektiriyorsa yaparım. Gerekirse başımı açarım" diye konuştu.

Kadın adayların niteliği AK Parti'nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında da tartışıldı. Kurul üyesi Ayşe Böhürler "Vitrin değil, vizyon sahibi kadınları aday göstermeliyiz " dedi.

CHP:
CHP "laik, demokratik bağımsız Türkiye, ancak kadınlarla" sloganını kullanmayı düşünüyor. Yetkili kurullarında yüzde 25 kadın kotası uygulayan CHP, başvurularda daha az ücret alınıp alınmayacağına, kaç kadına listelerini açacağına Parti Meclisi'nde karar verecek.

Demokrat Parti:
Seçime Demokrat Parti adıyla katılacak olan DYP ve ANAVATAN da kadınlarla iktidar olma hedefinde. Demokrat Parti "seçimi kadınlar kazanacak ve kadınların iktidarı olacak" sloganlarıyla yola çıkacak.

DYP erkek adaylardan 2 bin YTL alırken, kadınlardan 500 YTL alacak. ANAVATAN'ın ise kadın adaylardan ücret almayacağı belirtiliyor.

MHP:
MHP koridorlarında ise neredeyse erkekten çok kadın aday var. Yetkililer, "kadın aday adayı başvurusunda patlama var" diyor.

Kotayı ayrımcılık olarak gören parti yönetimi, aday adayları için başvuru ücretini 500 YTL olarak belirledi, kadınlardan da aynı ücreti alacak.

Ancak her seçim öncesinde aşağı yukarı aynı yaklaşımı sergileyen partilerin asıl listelerinde kaç kadına yer açacağı ve sonuçta kaç kadının parlamentoya girebileceği merak ediliyor.

AVRUPA'DAKİ DURUM

Avrupa parlamentolardaki kadın milletvekili sayısı ise Türkiye'ye oranla hayli yüksek. Kadın vekil sayısının ülkelere göre dağılımı şöyle:

349 sandalyeli İsveç Parlamentosu'nda 165
200 sandalyeli Finlandiya Parlamentosu'nda 84
574 sandalyeli Fransa Parlamentosu'nda 70
150 sandalyeli Hollanda Parlamentosu'nda 55
614 sandalyeli Alman Parlamentosu'nda 194
646 sandalyeli İngiliz Parlamentosu'nda 127 kadın milletvekili bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious