Partiler küresel ısınmaya duyarsız

Partiler küresel ısınmaya duyarsız.16247
  • Giriş : 04.07.2007 / 22:09:00
  • Güncelleme : 04.07.2007 / 22:40:33

Dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunu görmezden geliyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dr. Filiz Demirayak’a göre siyasi partiler, küresel iklim değişikliği gibi bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunu görmezden geliyor ya da son derece yüzeysel bakıyor.

Partiler iklim değişikliğine duyarsız
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak siyasi partilerin seçim bildirgelerini inceleyerek, küresel iklim değişikliğine bakışlarını değerlendirdi.
NTV-MSNBC - Dr. Filiz Demirayak, siyasi partilerin seçim bildirgelerinde çevre ve küresel iklim değişikliğine ilişkin yaklaşımlarını NTVMSNBC için inceledi. Demirayak, “Siyasi partiler, küresel iklim değişikliği gibi bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunu görmezden geliyor ya da son derece yüzeysel değiniyor. İklim değişikliği sürecinde gerek etkileri en aza indirgemeye yönelik önlemler gerekse emisyonların azaltılması, temiz teknolojiye geçiş konuları adeta yok. Bu tür çalışmalar için ilgili taraflarla görüşme, hazırlık ve çalışma gerekir. Ancak ortak akıl oluşturmak için gerekli çalışma siyasetçilerin gündeminde yok” değerlendirmesi yaptı.

”TARIMDA DA YANLIŞLIKLAR TEKRARLANIYOR”
Partilerin genelde tarım konusuna ağırlık verdiği görüldüğünü, ancak bu durumda bile tarımın ana sorunu olan su kaynaklarının tükenmesi ve kuraklık konusunun sınırlı olarak veya bazı partilerce ele alındığını vurgulayan Dr. Demirayak, “Tarımsal dönüşümde, bütüncül yaklaşım görülmemekte. Aynı şekilde, gittikçe artan yoksulluk konusunda, kırsal kalkınma ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı, alternatif gelir yaratma konuları ile kalıcı ve gerçek çözümler yerine, doğrudan yardım gibi geçici ve zaman/ kaynak israfına neden olan yanlışların tekrarlanması dikkat çekiyor” diye konuştu.

”ÇEVRE KONUSU İÇSELLEŞTİRİLEMEMİŞTİR”
Çevreye ilişkin konuların farklı başlıklar altında ele alındığının görüldüğünü belirten Demirayak, “Bazı partiler kırsal kalkınma, tarım, hayvancılık , bazıları çevre ve kentleşme başlıkları altında cevre konularınma değiniyor. Çevre konusu Türk siyasetinde içselleştirilememiştir. Bu nedenle de her zaman eğer gündemde varsa ve parçacı bakışla ele alınmış.Türkiye’de çevre mevzuatı oldukça kapsamlı olmasına rağmen gelişmiş, bütüncül bir çevre politikası oluşturulamamıştır. Bu da mevuzatın geliştirilmesi ve uygulanmasında engel oluşturmaktadır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious