Partiler ne kadar harcayacak?

  • Giriş : 28.05.2007 / 00:31:00

Genel seçimlere yaklaşık iki aydan daha kısa bir süre kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

M. ALİ YILDIRIMTÜRK yazıyor...

 İş dünyası ilk kez genel seçimlere sakin yaklaşıyor. Siyaseti siyasetçilere bırakıp onların gelecek dört yıllık iktidarları döneminde neler yapacaklarını öğrenmeye çalışıyor.
Partilerin seçim beyannameleri henüz açıklanmış değil; ama bu konuda en hazırlıklı partinin Adalet ve Kalkınma Partisi olduğu görülüyor. Beş yıla yakın AK Parti hükümeti döneminde neler beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti, neler istenildiği halde bazı nedenlerle gerçekleştirilemedi; iş dünyası ve halkın büyük bir bölümü gayet iyi biliyor.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), siyasî parti genel başkanlarıyla başlattığı toplantıların ilkini geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptı. Başbakan, toplantıda yaptığı konuşmada, iktidarları dönemindeki ekonomide yaşanan gelişmeleri anlattı. Erdoğan, "Türkiye olarak bizim iktidarımızın hedefi gelişmiş ülkeler. Biz oraya bakarak kendimizi yönlendiriyoruz. Yoksa arkada, geride kalanlara bakarak 'Biz çok iyi durumdayız.' dersek kusura bakmayın olduğumuz yerde patinaj yapmaya devam ederiz." dedi. Toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunan TÜSİAD'dan bir yetkili, Erdoğan'ın son 4-5 yılda hükümet olarak neler yaptıklarını çok iyi anlattığını, ekonomi alanında atılan adımların hatırlanmasının faydalı olduğunu söyledi. Toplantının hem TÜSİAD hem hükümet açısından pozitif geçtiğini vurguladı. Aynı yetkili, "Beklentiden daha çok geleceği nasıl görüyoruz? Gelecek nasıl olacak? O merak edildi. Sayın Başbakan da bugüne kadar devam eden ekonomik politikaların devam edeceğini, yapılanların üstüne daha fazlasını ilave edeceklerini açıkladı." dedi. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi AK Parti seçim beyannamesini henüz açıklamamış olmasına rağmen iş dünyası, hükümetin bugüne kadar yaptıklarını, yapacaklarının teminatı olarak görüyor.

Medya ve siyasî çevrelerde ise şaşırtıcı gelişmeler oluyor. Bugüne kadar bardağın dolu tarafına bakarak yaptıkları yorumlarla hükümetin yanında görünen bazı görsel ve yazılı medya grupları, şimdi bardağın boş tarafına bakıp yorum yapmaya çalışarak komik duruma düşüyor. seçim atmosferine girilmeden de, bardağın az da olsa boş tarafı zaten vardı. Hükümet yaptığı açıklamalarda hedeflerinde olduğu halde, yapamadıkları konuları her fırsatta söylemekten çekinmedi. Aynı çevreler, Uluslararası Para Fonu (IMF) 6. Gözden Geçirme ile ilgili niyet mektubunu onaylayarak 1,2 milyar dolarlık kredi dilimini serbest bırakması sonrası yaptığı açıklamalarda, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili raporlarında ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Türkiye ekonomisine yönelik olumlu açıklamalar olmasına rağmen, satır aralarındaki ufak tefek uyarıları bile abartarak, ülke ekonomisini kötü gösterme gayreti içine girdikleri görülüyor. Ne oldu? Ülke seçime giderken şahsi menfaatlerinize ters düşen bir şey mi oldu? Ama çabalar boşuna, piyasaların yönünü yabancılar belirliyor. Onlar da gerçeklerin ne olduğunu yerlilerden daha iyi görüyor.

Siyasi partilerin aday adaylarının belirlenmesi sırasında da alışılmışın dışında gelişmeler oluyor. Yıllarca sol düşüncede oldukları bilinen siyasilerin sağ partilerden, sağ partilerde olanların da sol partilerden aday adayı olmaları pek inandırıcı gelmiyor. Yoksa bunlar milletvekili seçildikten sonra, kendi partilerine mi dönecekler? Bunu zaman gösterecek. Ancak, gerçek olan bir şey var ki, seçimlere iki ay kala Meclis'te büyük çoğunluğa sahip iktidar partisi karşısında, hâlâ derlenip toparlanamayan, ekonomik programları bile henüz belli olmayan, birleşme telaşındaki sağda ve solda muhalefet partileri görüyoruz. TÜSİAD üyeleri önümüzdeki günlerde bu partileri de dinleyecek. Olma ihtimali zor; ama bu partiler koalisyon hükümeti kurarlarsa, bunlarla gelecek nasıl olacak?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious