Partiler zaferi getirecek 'iddialı adaylar' peşinde

  • Giriş : 07.01.2008 / 09:59:00

2009’da yapılacak yerel seçimlerin hazırlığı bu yıldan başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim startını şimdiden veren üç büyük parti, kendilerine zaferi getirecek “iddialı adaylar” üzerinde kafa yoruyor. Hedef net: Üç büyük metropolü kazanmak. Mevcut başarılı başkanlarla bir dönem daha yola devam etme düşüncesi öne çıkarken, AKP, İzmir ve Diyarbakır’da, CHP İstanbul’da, MHP Çankaya’da sürpriz peşinde. İşte partilerin yerel seçim stratejisinde öne çıkanlar:

İZMİR’E GÖÇMEN KARTI

İzmir’in çağdaş, dışa dönük ve modern kentli kültürünü dikkate alan AKP, kentteki göçmen nüfusun etkisini de hesaplayacak. Geçmişte başkanlık yapan Ahmet Piriştina, Burhan Özfatura gibi isimlerin de Makedon göçmeni olmasını göz önönde tutan AKP bu çerçevede, CHP’den AKP’ye geçen İzmir Milletvekili Erdal Kalkan’a çok sıcak bakıyor. Kalkan’ın Aydın, ressam, sol kökenli ve sevilen kimliği, adaylık şansını artırıyor. AKP’de, Başkent’te en güçlü isim olarak Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin ismi telaffuz ediliyor. Tiryaki’nin kentsel dönüşüm ve metro çalışmalarına ağırlık veren bir slogan benimseyeceği belirtiliyor.

İDDİALI VE SEVİLEN

Seçimlere “iddialı ve sevilen aday” parolası ile hazırlanan CHP’de, mevcut ve başarılı belediye başkanlarının korunması görüşü de ağırlık kazanıyor. İzmir’de, Aziz Kocaoğlu ile “bir dönem daha” gidilmesi beklenirken, İzmir örgütü ve il milletvekillerinde ise Kocaoğlu’na ilişkin, “Aziz Başkan maalesef yaptığı önemli işleri iyi anlatamıyor, iyi pazarlayamıyor. Kampanyada ise bugünkünden çok fazla efor sarf etmesi gerekir” tespiti de yapılıyor.

ANKARA’DA İKİ SEÇENEK

Başkent Ankara’da da CHP açısından adayı isimlendirme güçlüğü yaşanıyor. Geçen seçimin adayı Yılmaz Ateş’in yine “istekli” olduğu belirtilirken, çok daha istekli olan Gaziantep eski milletvekili Mustafa Yılmaz’ın ismi ön planda. AKP’nin gözünü diktiği Çankaya için ise aday bolluğu var. Mevcut Başkan Muzaffer Eryılmaz’ın yanı sıra, geçmişte bu koltukta oturan Haydar Yılmaz ve Doğan Taşdelen ile Ürgüp Belediye Başkanlığı’nı bırakarak Nevşehir 1. sıra milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Bekir Ödemiş ilk akla gelenler. CHP kulislerinde, Adana Büyükşehir için mevcut Başkan Aytaç Durak’ın transfer edilmesi için girişimlerin yapılabileceği öne sürülüyor. Sefa Sirmen’in yeniden Kocaeli’nde aday gösterileceği konuşuluyor.

YILLARIN İL BAŞKANI

MHP’de büyükşehir adaylarını bizzat Bahçeli’nin belirlemesi bekleniyor. Bahçeli, adı şaibeye karışmamış, sevilen ve başarılı olabilecek isimleri büyükşehirlere aday yapmayı planlıyor. Ankara ve İstanbul için henüz bir isim öne çıkmazken, İzmir’de uzun süredir il başkanlığını sürdüren Musavvat Dervişoğlu’nun aday olması bekleniyor.

Kente göre aday profili

AKP’de yerel seçimlerin hazırlıkları 2007 Mart’ında resmen başlarken, metropollerde ayrı bir strateji izlenmesi kararı alındı. İstanbul’da mevcut Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yola devam etme kararında olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Diyarbakır ve İzmir’i alarak büyük bir çıkış yapmak istediği ifade ediliyor. “Kent profiline göre aday” çıkarma anlayışını esas alan AKP, adaylarda, “çalışkanlık, güvenilirlik, modern kent vizyonuna sahip olma” gibi temel kriterler arıyor. AKP yönetimi, yerel seçimlere ilişkin “aday stratejisi”ni de belirledi. Hiçbir seçim bölgesinde belediye başkan adaylarını aylar öncesinden açıklamama kararı alan AKP, bu kararı adayları yıpratmamak amacıyla aldı.

MHP aradan sıyrılacak

Adaylar konusunda “ince eleyip, sık dokuyacak” olan MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli, sıkı bir çalışma yürütüyor. MHP’de başarılı olan mevcut başkanların yeniden aday gösterilmesi bekleniyor. MHP, Çankaya için ise, CHP ile AKP’nin çekişmesinden yararlanarak, aradan sıyrılma peşinde. Önceki seçimlerde 262 belediye başkanı çıkaran MHP, 2009 yerel seçimlerinde oylarını artırarak daha fazla başkanlık koltuğu alma hedefinde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious